V případě brexitu se chce Gibraltar připojit ke Španělsku

Předseda gibraltarské vlády Fabian Picardo v sobotu prohlásil, že v případě vystoupení Velké Británie z Evropské unie bude Gibraltar zvažovat své připojení ke Španělsku. Picardo si také postěžoval, že toto řešení nikoho ani nenapadlo, protože obyvatelé Gibraltaru jsou v debatě o takzvaném brexitu upozaděni.

„Pokud chce mít Gibraltar přístup k jednotnému trhu, měli bychom se vrátit ke zvážení myšlenky připojit se ke Španělsku,“ prohlásil Picardo v rozhovoru pro britskou televizi Sky News. A dodal, že současný španělský ministr zahraničí prohlásil jasně, že vystoupení Británie z EU by znamenalo uzavření španělských hranic pro obyvatele tohoto britského zámořského území.

Gibraltar leží v nejjižnějším cípu Pyrenejského poloostrova a má na severu hranice se Španělskem, jehož byl do roku 1713 součástí. Již dlouhá desetiletí vedou obě země spory o toto asi sedm kilometrů čtverečních velké území s 28.000 obyvateli.

Premiér Gibraltaru Picardo dále řekl agentuře AP, že španělský ministr zahraničí José Manuel García-Margallo varoval, že vláda lidovců bude v případě brexitu požadovat, aby se Gibraltar jako svrchované území připojil ke Španělsku. Pokud bude chtít mít přístup na unijní trh.

Tři dny po referendu v Británii o jejím setrvání v EU, které se koná 23. června, se ale ve Španělsku uskuteční předčasné parlamentní volby. Podle Picarda by prý španělští socialisté, kteří jsou nyní hlavní opoziční stranou, nebyli proti tomu, aby hranice s Gibraltarem zůstaly otevřené. Uznávají totiž, že toto maličké území je „důležitým hráčem na ekonomické frontě“. Vytváří totiž řadu pracovních míst pro asi 10.000 lidí v regionu.

Dosavadní průzkumy veřejného mínění nepřinášejí jasné odhady výsledků britského hlasování. Na Gibraltaru ale bude podle průzkumů hlasovat 90 procent pro setrvání Británie v unii.

 

 

Zdroj: ČTK

V případě brexitu se chce Gibraltar připojit ke Španělsku Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Twitter dá uživatelům více prostoru k vyjádření

    Byznys ·

    Komunikační síti Twitter se nedaří nedaří navýšit počet svých uživatelů, chystá proto změnu. Twitter dá v příštích měsících svým uživatelům více prostoru pro osobní vy…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.