V poškozené elektrárně Fukušima začali odstraňovat palivové tyče

Dělníci v japonské elektrárně Fukušima, kterou v roce 2011 poškodilo zemětřesení a vlna cunami, začali odstraňovat jaderné palivové tyče z úložné nádrže v budově reaktoru čtvrté jednotky. Tato složitá operace je považována za nezbytný krok k zajištění elektrárny, napsal zpravodajský server BBC News.

Podle provozovatele elektrárny, firmy Tepco, potrvá více než dva dny odstraňování prvních 22 palivových tyčí. Celkem je třeba odstranit více než 1500 tyčí; tato riskantní a nebezpečná operace by podle odhadů měla trvat zhruba rok.

Palivové tyče - čtyři metry dlouhé duté válce obsahující kuličky uranového paliva - budou vyzvedávány po 22 v sudech s vodou s pomocí jeřábu, který byl nad poškozeným reaktorem postaven. Po vyzdvižení budou tyče uloženy do bezpečnější úložné nádrže s chladícím systémem.

Čtvrtá jednotka jaderné elektrárny byla v době zemětřesení v březnu 2011 mimo provoz a její jádro se neroztavilo, jako se to stalo u tří zbylých jednotek. Výbuch vodíku ale strhl střechu a část zdí budovy, a oslabil tak její strukturu.

Společnost Tepco už od té doby budovu zpevnila, ale odborníci míní, že nechávat tolik palivových tyčí v úložné nádrži budovy, která by nemusela přestát případné další zemětřesení, je značné bezpečnostní riziko.

Zdroj: BBC News

V poškozené elektrárně Fukušima začali odstraňovat palivové tyče Foto: CTK.cz

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.