V plánovaném britském referendu budou moci hlasovat pouze Britové

Ve slíbeném referendu o setrvání Velké Británie v Evropské unii nebudou moci hlasovat občané většiny zemí EU žijící v Británii. Podle agentury Reuters o tom informovala britská vláda. Znovuzvolený premiér David Cameron slíbil uspořádat toto referendum do konce roku 2017.

Úřad britského premiéra sdělil, že referenda se budou moci zúčastnit pouze ti voliči, kteří mohou hlasovat v britských parlamentních volbách. Možnost hlasovat tak budou mít občané Británie, Irska, Malty, Kypru a dalších zemí Společenství (Commonwealthu) starší 18 let a žijící v Británii. Hlasovat budou moci i britští občané bydlící méně než 15 let v zahraničí a dále členové horní komory parlamentu a občané Společenství na Gibraltaru, který je britskou korunní kolonií.

V Británii žije téměř 2,8 milionu občanů dalších zemí EU. Někteří tvrdili, že by v chystaném referendu měli mít možnost vyjádřit své stanovisko.

„Pro naši zemi je to velké rozhodnutí, rozhodnutí, které je o budoucnosti Británie. Proto se domníváme, že je důležité, aby občané Británie, Irska a Společenství byli těmi, kdo budou moci rozhodnout,“ sdělil podle Reuters zdroj z úřadu vlády.

Předložení zákona o referendu oznámí královna Alžběta II. pravděpodobně ve středu, kdy bude v tradičním projevu před členy parlamentu představovat program nové vlády.

Cameron by se měl dnes sejít s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem k jednáním o možných změnách ve vztazích mezi Británií a zbytkem EU. Později v tomto týdnu by se měl vydat do pěti evropských metropolí, kde má o svých reformních plánech jednat s unijními špičkami. Podle agentury AP se Cameron chystá navštívit Dánsko, Francii, Německo, Nizozemsko a Polsko.

 

Zdroj: ČTK

 

V plánovaném britském referendu budou moci hlasovat pouze Britové Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.