V Pákistánu začaly volby, doprovázejí je přísná bezpečnostní opatření

V Pákistánu začaly parlamentní volby.  K volebním urnám zamíří 106 milionů voličů, kteří si vyberou nový parlament. Půjde o teprve druhé demokratické předání moci v zemi, kde od získání nezávislosti v roce 1947 vládla více než polovinu času armáda. Kromě obsazení 272 křesel v parlamentu rozhodnou ve středu Pákistánci i o složení čtyř provinčních shromáždění. Na bezpečnostní opatření během hlasování podle agentury DPA dohlíží 370 tisíc vojáků a 450 000 policistů. Volební místnosti jsou otevřeny od 08:00 do 18:00 místního času.

Pákistánské Národní shromáždění má 342 členů, z toho 272 je volených. Dalších 70 křesel, z nichž 60 je určeno pro ženy a deset pro příslušníky menšin, se rozdělí poměrně podle získaných procent hlasů jednotlivých stran.

Podle médií bude středeční hlasování soubojem vládnoucí Pákistánské muslimské ligy (PML-N) expremiéra Naváze Šarífa, kterému hrozí desetiletý trest za korupci, a Hnutí za spravedlnost (PTI) slavného kriketového hráče Imrana Chána. Jejich šance se považují za vyrovnané.

Předvolební kampaň letos provázely zásahy do svobody médií, zastrašování některých kandidátů a násilí proti civilnímu obyvatelstvu, které si podle DPA vyžádalo více než 180 obětí na životech.

 

 

Zdroj: ČTK

V Pákistánu začaly volby, doprovázejí je přísná bezpečnostní opatření Foto: Asianet-Pakistan / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Počet padělaných bankovek a mincí klesá

    Byznys ·

    Česká národní banka (ČNB) zadržela v prvním pololetí 1182 padělaných a pozměněných bankovek a mincí. To je v meziročním srovnání pokles o 16 procent, loni v pololetí Č…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.