V Obecním domě se otevřela nová expozice secese

První listopadový den se v Obecním domě otevřela nová dlouhodobá výstava s názvem Secese/Vitální umění 1900. Představuje výběr děl české a evropské secese ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze. Jejím cílem je ukázat užité secesní umění jako reformní umělecký proud, který byl součástí modernizačního a emancipačního úsilí závěru 19. století. K vidění bude do konce příštího roku.

Expozice Secese/Vitální umění 1900 přibližuje secesi jak z hlediska uměleckých ambicí moderních tvůrců, tak z hlediska nového životního pocitu, zasahujícího celou společnost. Ukázány jsou mistrovské práce dekorativního umění ze Světové výstavy v Paříži 1900 a vlivy dobových ideových proudů. K vidění je secesní sklo, keramika a také doplňky do bytového interiéru a secesní móda.

Mezi tvůrci na výstavě najdete umělce jako byli Henri Toulouse-Lautrec, Alfons Mucha nebo Gustav Klimt. Nábytkové umění zastupují návrháři a architekti jako Louis Majorelle, Leopold Bauer či Jan Kotěra. Cennou muzejní sbírku skla reprezentují práce proslulých firem Lötz, Tiffany, Daum a Gallé.

Návštěvníkům expozice jsou k dispozici tablety se samoobslužným programem, přinášejícím další informace o vybraných exponátech, jejich tvůrcích a o dobovém kontextu. Prezentace nabídne rovněž 3D skeny secesních předmětů, které vznikly v rámci evropského projektu Partage Plus, a on-line propojení na portál Europeana s digitalizovanými fondy evropské secese z významných evropských institucí. K výstavě bude vydán reprezentativní katalog, přibližující více než 400 vystavených exponátů.

V Obecním domě se otevřela nová expozice secese Foto: obecnidum.cz

reklama

Další články

 1. Americký AT&T se zajímá o převzetí Vodafonu

  Byznys ·

  Největší americký telekomunikační operátor AT&T zkoumá několik strategií vedoucích k případnému převzetí britského mobilního operátora Vodadone Group v následuj…

 2. Facebook zvýšil čtvrtletní zisky o 60 procent

  Byznys ·

  Největší světová internetová sociální síť Facebook ve třetím čtvrtletí pokračovala v přesunu z loňských ztrát do vysokého zisku. Čtvrtletní výnosy se zvýšily o 60…

 3. Spotřebitelská nálada v Německu mírně klesla

  Byznys ·

  Nálada mezi německými spotřebiteli mírně klesla, zůstala ale nedaleko nejvyšší úrovně za šest let. Uvedl to dnes výzkumný institut GfK. Mírný pokles způsobily obavy…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.