reklama

V Nové Kaledonii budou příští rok hlasovat o možné nezávislosti

Francouzské zámořské území Nová Kaledonie rozhodne v referendu o vyšší míře autonomie, která by mohla vést k úplné nezávislosti tohoto tichomořského souostroví. V Paříži se na tom shodli představitelé novokaledonské a francouzské vlády, napsal zpravodajský server BBC. Hlasování se má konat příští rok - o přesné otázce týkající se budoucího statusu, která bude předložena voličům, zatím není rozhodnuto. Souostroví by se mohlo stát prvním územím, které se od 80. let minulého století od Francie oddělilo.

Mohlo by vás zajímat

Na Nové Kaledonii žije nyní zhruba 275.000 obyvatel, z nichž necelou polovinu tvoří domorodí Kanakové. Ostrovní stát se v současné době potýká s velkou nezaměstnaností a vysokou mírou alkoholismu a kriminality mezi mladými.

Francouzský prezident Emmanuel Macron v květnu vyjádřil naději, že souostroví zůstane součástí Francie. Podle něj je totiž francouzská správa zárukou míru a rozvoje Nové Kaledonie.

Vyhlášení nezávislosti by mohlo vést k napětí a střetům mezi Kanaky a silně pravicovými etnickými Evropany, kteří na souostroví žijí. Francouzský nacionalismus je mezi potomky Evropanů na Nové Kaledonii velmi silný, což se projevuje i na volebních preferencích. V letošních prezidentských volbách zde volilo Macronovu soupeřku Marine Le Penovou až 30 procent evropských obyvatel. Stávající hlava státu tam v první kole získala pouhých 12 procent hlasů.

Francie naposledy ztratila území v 70. a 80. letech 20. století: v roce 1977 se od ní odpojilo africké Džibutsko a v roce 1980 vyhlásil samostatnost melanéský ostrov Vanuatu.

 

Zdroj: ČTK

V Nové Kaledonii budou příští rok hlasovat o možné nezávislosti Foto: Shutterstock

reklama

Další články

 1. WhatsApp se potýká po celém světě s výpadky

  Společnost ·

  Někteří uživatelé mobilní komunikační aplikace WhatsApp nemohou posílat nebo přijímat zprávy. Od rána se celá síť potýká s výpadky. Důvodem je podle deníku The Indepen…

 2. Příštím šéfem Fedu bude Powell, rozhodl Trump

  Byznys ·

  Prezident Spojených států Donald Trump zvolil příštím šéfem americké centrální banky (Fed) Jeromea Powella. Jde o člena rady guvernérů Fedu. Jestliže bude s nominací s…

 3. Bitcoin poprvé překročil hodnotu 7000 dolarů

  Byznys ·

  Hodnota digitální měny bitcoin se ve čtvrtek poprvé dostala přes hranici 7000 dolarů, během dopoledne narostla o dalších více než sedm procent až na 7045 dolarů (154 5…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.