V Německu začíná kampaň před důležitými parlamentními volbami

O roce 2017 se dlouho dopředu hovořilo jako o roce, který bude pro Evropu vzhledem ke mnoha parlamentním i prezidentským volbám klíčový. A právě jedny z důležitých parlamentních voleb čekají již za sedm týdnů Německo. Konkrétně 24. září. Jaká je aktuální situace na politickém poli v zemi našeho západního souseda? 

Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové, která je spolu se sesterskou Křesťanskosociální unií (CSU) favoritem voleb, slibuje větší podporu rodinám a bezpečnostním složkám, sociální demokracie (SPD), která je v průzkumech veřejného mínění s odstupem druhá, zase bezplatné školství nebo rostoucí důchody.

Dvě největší německé strany chtějí v letošní kampani více využívat také internetu a sociálních sítí, výrazně aktivnější však zatím v této oblasti je Alternativa pro Německo (AfD), která má velké šance dostat se poprvé do Spolkového sněmu. Z desítek tweetů, které strana a její buňky v jednotlivých spolkových zemích denně zveřejní, je patrný odpor k migraci, podpora tradiční rodině i snaha po užších vztazích s Ruskem.

Svobodní demokraté (FDP) a Zelení, kteří se stejně jako AfD a Levice v průzkumech pohybují mezi sedmi a devíti procenty, v berlínské kampani akcentují i místní témata. Kandidáti FDP tak z plakátu oznamují svou podporu prodloužení provozu berlínského letiště Tegel, politici Zelených se zase jasně staví proti. O věci rozhodnou Berlíňané v referendu, které se uskuteční v den parlamentních voleb.

Levice na plakátech zase zdůrazňuje svá tradiční témata jako je razantní zvýšení minimální mzdy nebo větší sociální podpora obyvatel.

Plné ruce práce v příštích týdnech nebudou mít jen vylepovači billboardů, ale především politici. Dovolená v pátek končí kancléřce Merkelové, která se od příštího týdne naplno pustí do předvolební kampaně, při níž stejně jako její hlavní soupeř a předseda sociální demokracie Martin Schulz projede celé Německo. Oba kandidáty na post kancléře čeká také začátkem září přímý televizní souboj.

Napilno budou mít také vedoucí představitelé ostatních stran, kteří musí počítat i s tím, že budou pod mnohem větším drobnohledem než obvykle. Může se tak snadno stát, že se jejich političtí soupeři i média budou několik dní věnovat výrokům, které by jindy možná přešli bez povšimnutí.

Na vlastní kůži to už pocítil třeba dolnosaský ministerský předseda za sociální demokracii Stephan Weil, který v roce 2015 zaslal své vládní prohlášení k dieselové aféře Volkswagenu předem ke kontrole této automobilce. Opozice v Dolním Sasku o tom ví už zhruba rok, rozhořčení v sobě ale objevila až nyní krátce před celoněmeckými volbami.

V Německu začíná kampaň před důležitými parlamentními volbami Foto: Pixabay

reklama

Další články

 1. Počet nespolehlivých plátců DPH strmě roste

  Byznys ·

  Počet nespolehlivých plátců DPH se ke konci června vyšplhal na 9 429, což meziročně představuje nárůst o 71 procent. V průběhu prvního pololetí letošního roku se jejic…

 2. Personalistika Zet: Millennials na trhu práce

  Byznys ·

  „Millennials na trhu práce odrážejí svůj život. Život, ve kterém funguje všechno zrychleně a ve kterém mladí potřebují odpověď na vše co nejdříve. Touží také po velkém…

 3. Co člověka v práci spolehlivě naštve nejvíce?

  Společnost ·

  Znáte to. Někdy je vám v práci fajn, rádi si popovídate. Někdy se ale cítíte pod psa. A někdy vás lidi štvou. A nejen lidi. Co zaměstnance v kancelářích vytáčí právě t…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.