V Německu začala nejdelší stávka strojvůdců v dějinách, dotkne se i spojů s ČR

Ke stávkujícím strojvůdcům v německé železniční nákladní dopravě se dnes ve 2:00 připojili i jejich kolegové z osobních vlaků. Stávka, která má být nejdelší v historii německé železnice, začala včera odpoledne zastavením nákladních vlaků. Protestní akce má skončit v neděli dopoledne a ovlivní i železniční spojení Německa s Českou republikou.

Podle náhradního jízdního řádu má vyjet jen každý třetí pravidelný spoj. V regionální dopravě bude zajištěno 15 až 60 procent pravidelných spojů, přičemž největší výpadky se očekávají na východě Německa. Stávka postihne i příměstské vlaky.

Provoz na trati mezi Prahou a Berlínem je počínaje dneškem zajištěn pouze do Drážďan. Jinak ale stávka železniční dopravu mezi Českou republikou a Německem téměř neomezí. Pouze spěšné vlaky z Chebu do Norimberku budou bez náhrady zrušeny.

Odborový svaz strojvůdců GDL se dlouhodobě pře s vedením Deutsche Bahn (DB) o pracovní podmínky strojvůdců. Požaduje zvýšení mezd o pět procent, zkrácení pracovní doby z 39 na 38 hodin a omezení přesčasů. Dopravce odborům minulý týden nabídl zvýšení mezd o 4,7 procenta a vyplacení jednorázové prémie 1 000 eur (27 400 korun), svaz GDL to však odmítl.

Důvodem současné stávky je také spor o postavení svazu GDL v rámci DB. Odborový svaz chce v rámci společnosti zastupovat kromě strojvůdců i průvodčí a personál jídelních vozů. Za ně dosud vyjednávaly konkurenční odbory EVG.

Podle prezidenta Německé průmyslové a obchodní komory (DIHK) Erika Schweitzera může stávka způsobit škody ve výši až půl miliardy eur (13,7 miliardy korun).

 

Zdroj: ČTK

 

V Německu začala nejdelší stávka strojvůdců v dějinách, dotkne se i spojů s ČR Foto: Jorg Hackemann / Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Strojvůdci v Německu dnes zahájí další stávku

  Byznys ·

  Německý Odborový svaz strojvůdců (GDL) vyhlásil kvůli sporu s vedením železničního dopravce Deutsche Bahn (DB) další stávku. Podle včerejšího oznámení odborů, se nákla…

 2. Ukrajina chce po Gazpromu přes 16 miliard dolarů

  Byznys ·

  Ukrajina chce v rámci arbitrážního řízení získat od ruské plynárenské společnosti Gazprom více než 16 miliard dolarů (přes 390 miliard Kč). Uvedl to dnes podle agentur…

 3. V Miláně začala světová výstava Expo 2015

  Společnost ·

  V severoitalském Miláně dnes v 10 hodin dopoledne začala světová výstava Expo 2015, jejíž letošní moto je „Potraviny pro planetu, energie pro život“. Hlavním tématem j…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.