V Německu stávkují strojvůdci, omezení se dotýkají i spojení Prahy s Berlínem

Na německých železnicích dnes začali stávkovat strojvůdci osobních vlaků, kteří se tak přidali ke svým kolegům z nákladních vlaků. Železniční dopravce Deutsche Bahn (DB) kvůli stávce zrušil na dálkových trasách dvě třetiny spojů. Omezení se dotkla i železničního spojení Prahy s Berlínem. Vlaky na této tratí končí svoji cestu v Drážďanech. Českého území by se protestní akce neměla dotknout.

Stávku svolal Odborový svaz strojvůdců (GDL) kvůli dlouhodobému sporu s vedením DB, mimo jiné o výši mezd a o pracovní podmínky. Osobní dopravu bude stávka omezovat do čtvrtečních 21:00. Protestní akce v nákladní dopravě začala už v úterý a potrvá do pátečních devíti hodin.

Svaz německého průmyslu (BDI) ve středu varoval, že stávka může německé ekonomice způsobit škodu až 100 milionů eur (2,75 miliardy korun) denně. Stávku kritizují i cestující, kterým především výpadky v regionální a městské dopravě komplikují cestu do zaměstnání. Podle průzkumu společnosti YouGov nesouhlasí s postojem strojvůdců 64 procent Němců.

Svaz GDL se pře s vedením DB od loňského léta a loni na podzim uspořádal už šest stávek. Odbory požadují zvýšení mezd o pět procent a zkrácení pracovní doby z 39 na 38 hodin týdně, zároveň chtějí smluvně stanovit maximální počet odsloužených přesčasů. Svaz GDL navíc žádá, aby při jednání s DB zastupoval kromě strojvůdců i další profesní skupiny, především průvodčí, zaměstnance jídelních vozů a posunovače. Ty dosud zastupují konkurenční odbory EVG.

Vedení DB obvinilo odbory, že stávku vyhlásily neodůvodněně. Zástupci GDL podle drah odešli od jednacího stolu v okamžiku, kdy už pod předběžnou kolektivní smlouvou byly podpisy představitelů železničního dopravce.

 


Zdroj: ČTK

V Německu stávkují strojvůdci, omezení se dotýkají i spojení Prahy s Berlínem Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Proti zavedení eura je v Česku 85 procent lidí

    Byznys ·

    Proti zavedení eura je 85 procent Čechů. Postoj lidí k přijetí společné evropské měny se během posledních dvou let příliš nezměnil. Vyplývá to z průzkumu společnosti I…

  2. Německá vláda zlepší výhled vývoje ekonomiky

    Byznys ·

    Německá vláda zvýší odhad letošního růstu ekonomiky země na 1,8 procenta. Podobné tempo pak očekává i pro příští rok. Agenturu Reuters o tom informovaly vládní zdroje.…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.