V Německu se začíná rýsovat harmonogram jednání o vládě

V Německu se začíná rýsovat harmonogram vyjednávání o nové vládě - předběžné rozhovory by měly začít 16. října. Svobodní demokraté (FDP) a Zelení, kteří se pokusí vytvořit vládu s konzervativní unií CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové, už teď dávají najevo, o jaká ministerstva mají zájem. Koalice ale nevznikne bez toho, aniž by strany vyřešily rozpory v migrační politice. Návrhy prvních kompromisů se už objevují.

"Naposledy, tedy u velké koalice, jsme to stihli těsně před Vánoci. To bych si přál i tentokrát, ale rozhodující je obsah, ne datum," řekl o povolebním vyjednávání magazínu Focus šéf kancléřství Peter Altmaier. Také kancléřka Merkelová by vládu ráda sestavila do vánočních svátků. Rychlé vyjednávání ale komplikuje několik faktorů.

V polovině října se uskuteční zemské volby v Dolním Sasku a strany do té doby znovu povedou volební kampaň. Se začátkem takzvaných sondovacích rozhovorů se proto počítá až na 16. října. Skončit by měly do 24. října, kdy se poprvé sejde nově zvolený Spolkový sněm. Pokud budou sondovací rozhovory úspěšné, začne výrazně složitější fáze vyjednávání o konkrétní podobě programového prohlášení vlády a rozdělení vládních postů.

Pokud jde o druhou oblast, mají už nyní svobodní demokraté a Zelení jasnou představu, soudě alespoň podle informací listu Rheinische Post. FDP by měla zájem o ministerstva financí, spravedlnosti a školství, pod které by nově spadala i celá oblast digitálních technologií. Zelení by rádi získali ministerstvo zahraničí, životního prostředí a resort, který má na starosti rozvojovou pomoc.

Představa sesterských stran CDU a CSU o rozdělení ministerstev se zatím na veřejnosti neobjevila. Jasné ale je, že se vrcholní politici obou stran, které mají společný volební program, sejdou 8. října, aby sladili noty na nadcházející vyjednávání a pokusili se vyřešit vzájemné neshody.

Největší rozpor se týká požadavku CSU zavést horní hranici pro příjem běženců ve výši 200.000 ročně. Bavorská strana se opakovaně nechala slyšet, že bez takové hranice do žádné vlády nevstoupí. Opatření ale odmítá jak CDU Merkelové, tak FDP a Zelení.

Aby koaliční vyjednávání neztroskotala dříve, než vůbec začnou, objevují se první návrhy, jak spor vyřešit tak, aby si šéf CSU Horst Seehofer zachoval tvář. Jeden z nich počítá s tím, že by se limit vztahoval na lidi prchající před válkou, nikoliv však na individuálně politicky pronásledované osoby. Právo na azyl pro politicky pronásledované je totiž součástí německé ústavy a podle odborníků ho není možné omezit limitem.

Jak by takovéto řešení fungovalo v praxi, pokud by do Německa znovu, tak jako na podzim před dvěma lety, směřovaly statisíce běženců, ale zatím není úplně zřejmé. Velmi nejisté také je, jestli by návrh prošel u Zelených, o jejichž účasti ve vládě stejně jako u ostatních stran nakonec rozhodne stranický sjezd.

 

Zdroj: ČTK

V Německu se začíná rýsovat harmonogram jednání o vládě Foto: Shutterstock

reklama

Další články

 1. USA začaly budovat slíbenou zeď s Mexikem

  Společnost ·

  Americká vláda oznámila zahájení výstavby prvních osmi dílů bariéry na hranici s Mexikem. Čtyři prototypy segmentů budou z betonu, další čtyři z jiných materiálů, ozná…

 2. Deset nejhodnotnějších firem světa

  Byznys ·

  Nejnovější odhady ohledně nejhodnotnějších značek světa vyhotovené společností Interbrand poukazují na to, že firma Apple je s hodnotou přesahující 184 miliard dolarů …

 3. Úrokové sazby zůstanou beze změny, rozhodla ČNB

  Byznys ·

  Bankovní rada České národní banky ve středu ponechala úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstala na 0,2…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.