V Německu je vysoká poptávka po pervitinu, Česko jej produkuje tuny

Tisíce závislých, kteří si ničí játra, ledviny i mozek, milionové zisky překupníků a nekonečné úsilí policie, které připomíná boj s větrnými mlýny. To je podle výročních bilančních zpráv německých médií všední realita pervitinu, který v tunách produkují varny v České republice, odkud pak droga míří k německým zákazníkům. Rozmach této drogy, které se v Německu říká crystal nebo crystal meth, je v Sasku a Bavorsku mimořádný. Může za to především její relativní lacinost, ale také zrušení hraničních kontrol mezi Německem a Českem před deseti lety, což usnadnilo pašování. Zájem německých narkomanů je dokonce tak velký, že poptávka výrazně převyšuje nabídku.

„Pozorujeme, že droga crystal meth je stále větším problémem naší společnosti. Neplatí to jen pro velká města, ale i pro ta menší a dokonce i pro vesnice, obzvláště pak v oblastech u hranic s Českou republikou,“ řekl v rozhovoru s listem Freie Presse saský zemský ministr spravedlnosti Sebastian Gemkow. Sasko v rámci Německa platí za pervitinovou baštu.

Ačkoli problém s pervitinem v Německu narůstá, Gemkow si stávající přeshraniční spolupráci s českými i polskými úřady pochvaluje jako dobře fungující. Společné úsilí v protidrogovém tažení chce ale ještě více zintenzivnit.

Polsko ve výrobním řetězci hraje důležitou roli, neboť právě zde vařiči pervitinu nakupují suroviny. Fakt, že polské úřady zkomplikovaly volný prodej léčiv s obsahem pseudoefedrinu, klíčové látky pro přípravu pervitinu, vedl k tomu, že výrobci léky nově získávají i v dalších zemích, především na Balkáně.

Ročně varny v Česku podle českého velvyslance v Německu Tomáše Podivínského vyprodukují okolo deseti tun metamfetaminu, jak se pervitinu odborně říká. „Poptávka mnohonásobně převyšuje nabídku,“ řekl Podivínský podle Freie Presse. Jiný odhad roční produkce, který vychází z počtu českých narkomanů, udává podle listu Handelsblatt pět až sedm tun.

„Můžeme se jen domnívat, jaké množství naše území opustí,“ citoval Handelsblatt ředitele české Národní protidrogové centrály Jakuba Frydrycha.

Do rukou úřadů však padne jen zlomek pervitinu. Česká policie v roce 2016 zabavila 91 kilogramů pervitinu a odhalila 261 varen, jejich saští kolegové pak zajistili 14,3 kilogramu této drogy.

Němečtí policisté se shodují, že systém pašování se v poslední době mění. Zatímco dříve překupníci převáželi spíše menší množství pervitinu, nyní tak činí v rámci větších několikakilogramových zásilek. I nadále ale platí, že němečtí policisté pravidelně odhalují německé narkomany, kteří se vydali drogu levně pořídit do českého pohraničí, především pak na asijské tržnice, které jsou považovány za tradiční dealerská střediska.

Česká policie udává, že výrobní cena pervitinu činí zhruba 150 korun za gram. Zájemce o drogu podle Freie Presse například v asijské tržnici v krušnohorských Potůčkách, které sousedí se saským Johanngeorgenstadtem, zaplatí za gram 30 až 40 eur (770 až tisíc korun), na ulicích v Německu se pak crystal meth prodává za 70 až 120 eur (1800 až zhruba 3000 korun). Pro prodej v Německu platí zásada, že čím je vzdálenost od hranice s Českem větší, tím je droga dražší.

Siegfried Rümmler z prokuratury v Chemnitz (Saská Kamenice) deníku Freie Presse řekl, že odhalování drogových deliktů je otázkou kontrol. Čím více policistů bude v pohraničí provádět rutinní prohlídky aut, tím více drog najdou. V této souvislosti někteří navrhují uvolnit přístup k měkkým drogám, neboť například důsledné tažení proti marihuaně štěpí síly policie, která by se místo toho mohla zaměřit výhradně na tvrdá narkotika. S takovým názorem ale nesouhlasí saský ministr spravedlnosti Gemkow, podle kterého by dostupnost měkkých drog problém s narkotiky v Německu ještě více zhoršila.

 

 

Zdroj: ČTK

V Německu je vysoká poptávka po pervitinu, Česko jej produkuje tuny Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Sovětská stíhačka MiG-15 oslavuje 70. narozeniny

  Společnost ·

  Sovětský stíhací letoun MiG-15, který poprvé vzlétl před 70 lety, 30. prosince 1947, patřil ve své době ke špičce. Dokázal letět až 1075 kilometrů v hodině a vystoupat…

 2. 12 nejdůležitějších událostí roku 2017

  Společnost ·

  Rok 2017 se nezadržitelně blíží ke svému konci. Rok, který přinesl mnoho zajímavých událostí. My jsme pro Vás vybrali těch podle nás 12 klíčových. Připomeňte si je s…

 3. Američané nejvíce obdivují Clintonovou a Obamu

  Společnost ·

  Bývalý prezident Barack Obama a někdejší uchazečka o tutéž funkci Hillary Clintonová jsou podle každoročního průzkumu agentury Gallup mužem a ženou, které Američané ne…

 4. Tesla se připravuje na výrobu dodávkového vozu

  Byznys ·

  Americký výrobce elektromobilů Tesla hodlá v budoucnu zařadit do výroby také dodávkový vůz. Informoval o tom zakladatel a generální ředitel podniku Elon Musk. Dodávka …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.