V Německu dojde ke dražbě Hitlerova portrétu jeho francouzské milenky

Malbu, na které nacistický diktátor Adolf Hitler zpodobnil svoji dávnou francouzskou milenku, vydraží příští týden v německém Norimberku. S odkazem na tamní aukční síň Weidler to uvedla agentura Reuters. Vyvolávací cena portrétu činí 60 tisíc eur (1,52 milionu korun).

Olejomalba na jutovém plátně s rozměry 63 x 48 centimetrů je podepsána A. Hitler, 1916. Zobrazuje Charlottu Lobjoieovou, s níž se Hitler sblížil, když za první světové války sloužil ve Francii. Tvrdil to alespoň zesnulý odborník Werner Maser, jenž o Hitlerovi napsal několik knih a na kterého se síň odvolává.

Lobjoieová je zpodobněna ve venkovském prostředí jako mladá žena s rozpuštěným červeným šátkem a vidlemi. Na sobě má rozevřenou světlou košili poodhalující její ňadra.

Poškozené dílo nazvané Portrét dívky koupili kolem roku 1967 vlámští průmyslníci a podle dokumentů síně se vystavovalo v galeriích v Japonsku.

Síň Weidler se na Hitlerovy malby specializuje a dražila je už několikrát. V roce 2015 našla kupce i pro Hitlerův obraz s názvem Prag im Nebel (Praha v mlze). V minulosti se ale často stávalo, že se na trhu prodávaly i padělky.

Hitler se neúspěšně hlásil na Akademii výtvarných umění a ve 20. letech minulého století kreslil pro výdělek. V roce 1933 se v Německu chopil moci a o šest let později rozpoutal druhou světovou válku, která si podle nejčastějších odhadů vyžádala přibližně 60 milionů obětí. V předvečer konce nejkrvavějšího konfliktu v dějinách lidstva 30. dubna 1945 spáchal v Berlíně sebevraždu spolu se svou čerstvou novomanželkou Evou Braunovou.

 

 

Zdroj: ČTK

V Německu dojde ke dražbě Hitlerova portrétu jeho francouzské milenky Foto: IgorGolovniov / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Zeman kritizoval vydání Nikulina do USA

    Společnost ·

    Český prezident Miloš Zeman ve čtvrtek kritizoval vydání údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina z České republiky do Spojených států jako krok, který může poslouž…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.