V Nigérii loni stoupla míra terorismu o 300 %, nejvíce obětí zaznamenávají muslimské země

Muslimské země se nejčastěji setkávají s terorismem. Zpravodajský server Independent informuje o nové studii, podle níž je nejvíce postiženou zemí Irák. Podle Světového indexu terorismu pro rok 2015 (The Global Terrorism Index 2015) na jeho území loni zemřelo důsledkem teroristických útoků 9 929 lidí. Výroční zprávu o terorismu každoročně zpracovává Ústav pro ekonomiku a mír (IEP).

Index, který IEP zpracovával ještě před atentátem v Paříži, dokazuje, že 78 procent všech úmrtí způsobených terorismem v roce 2014 se stalo na území Iráku, Afghánistánu, Nigérii, Pákistánu a Sýrii.

Největší nárůst terorismu měřený ve více než 170 zemích zaznamenala Nigérie. Od roku 2013 frekvence teroristických útoků v Nigérii stoupla o 300 procent. V roce 2014 teroristé připravili v Nigérii o život 7 512 lidí. Po celém světě si pak atentáty vyžádaly 32 658 lidských životů. Oproti předchozímu roku to je přitom nárůst o 80 %.

Mezi deseti nejčastěji zasaženými zeměmi terorismem v loňském roce je sedm zemí s muslimskou majoritou. Obyvatelstvo Nigérie je ovšem složeno jak z muslimů, tak z křesťanů. Server Businessinfo.cz uvádí, že muslimů je v Nigérii 50%, křesťanů 40 % a obyvatel vyznávajících původní náboženství 10 %. Na severu Nigérie poté žijí podle zeměpisného serveru Zemepis.com převážně muslimové a na jihu zase křesťané. 

 

 

Zdroj: Independent, Businessinfo.cz, Zemepis.com, Zet

V Nigérii loni stoupla míra terorismu o 300 %, nejvíce obětí zaznamenávají muslimské země Foto: Eugenio Marongiu / Shutterstock.com: Muslimové protestovali po útocích na Paříž v Miláně proti terorismu

reklama

Další články

  1. Západ prodlouží sankce vůči Rusku o půl roku

    Byznys ·

    Západní představitelé se na okraj summitu skupiny zemí G20 dohodli na prodloužení sankcí vůči Rusku o dalších šest měsíců, platit tedy mají přinejmenším do července na…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.