V Číně je složité sledovat ekonomické fundamenty, ekonomický růst bude pravděpodobně nižší

Čínské burzy a tamní finanční trhy zažily v posledních dnech několik vážných otřesů. Čím dál častěji se hovoří o problémech čínské ekonomiky. U Číny je ještě navíc problém sledovat ekonomické fundamenty. Člověk totiž neví, jakých čísel se má držet. Na rádiu Zet v pořadu Tržní okénko to řekl analytik Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) Václav Kopecký. Ve vlastním zájmu čínských politiků a úředníků je totiž data o ekonomice přestřelovat. Růst ekonomiky je totiž stále základním faktorem pro jejich oceňování.

„Když současný čínský premiér Li Kche-čchiang byl ještě generálním tajemníkem komunistické strany v jedné severovýchodní provincii, nevěřil statistikám, které dostával. Nevěřil tomu, jaký ekonomický růst nebo průmyslovou produkci mu jeho podřízení předkládají. Proto se rozhodl najít si nějaký svůj vlastní index. Ten index založil na tom, že sledoval spotřebu elektřiny, objem bankovních půjček a objem vlakové nákladní dopravy. To byly ukazatele, které mu přišly mnohem lepší na sledování, než nějaká základní čísla o HDP nebo průmyslové produkci,“ řekl Kopecký.

Tento index mu pomohl svoji provincii řídit výrazněji lépe. Čína nabízí z makroekonomického hlediska velký objem dat. Oficiální statistiky poukazují na to, že růst čínské ekonomiky dosahuje v současné době necelých 7 procent. „Myslím, že ve skutečnosti budou ta čísla o trochu nižší. Například něco okolo 1 – 2 procent,“ uvedl Kopecký na rádiu Zet. Problémem je podle Kopeckého právě složitost určit důvěryhodnost jednotlivých výstupů.

Důvodem zkreslování statistickým údajů je oceňování úředníků a politiků zodpovědných za jednotlivé provincie. V jejich vlastním zájmu pak je, aby tato čísla upravovali a nastřelovali. Ekonomický růst je totiž stále hlavním kritériem, podle nějž se ohodnocuje práce samostatných úředníků.

Čína je i přes své aktuální ekonomické problémy kvalitně integrována do světové ekonomiky a je její velice důležitou součástí.

„Pakliže se podíváme na několik základních indikátorů, jako je například HDP, tvoří Čína 16 % světového HDP. To je přitom srovnatelné se Spojenými státy. Podíváme-li se na střední třídu, tak záleží na definici, ale můžeme v Číně najít 300 až 600 milionů lidí, které řadíme ke střední třídě. Stejně tak je Čína jedním z hlavních obchodních partnerů hlavních světových aktérů,“ sdělil Kopecký.

 

 

 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda v něm se svými hosty každý čtvrtek mluví o aktuálním ekonomickém dění.

Nejnovější díl pořadu, ve kterém byl hostem Lukáše Kovandy ekonom společnost Finlord Boris Tomčiak, si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

V Číně je složité sledovat ekonomické fundamenty, ekonomický růst bude pravděpodobně nižší Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.