V Maroku roste největší solární elektrárna, která bude schopna vyrábět energii i v noci

Maroko investuje 2,6 miliardy dolarů na výstavbu komplexu Ouarzazate, který má ambici stát se největší solární elektrárnou na světě. První fáze stavby byla dokončena a slavnostně otevřena minulý měsíc. Celý komplex má být dokončen v příštím roce. Elektrárnu netvoří klasické fotovoltaické články, nýbrž zakřivená zrcadla, která jsou schopna vyrábět energii ještě dlouho po západu slunce.

Solární gigant bude podle serveru americké televize CNN po svém dokončení v roce 2017 pokrývat oblast o velikosti devíti newyorských Central Parků a generovat dostatek elektřiny pro napájení asi jednoho milionu domácností. 

Maroko se zabývá vývojem obnovitelných zdrojů energie už roky. Snaží se snížit závislost na importovaných palivech. Před nedávnem si stanovilo ambiciózní cíl, že do roku 2030 pokryje spotřebu elektřiny více než poloviny národa z obnovitelných zdrojů.

Marocké solární technologie fungují na odlišném principu než-li tradiční solární panely s fotovoltaickými články. Komplex Ouarzazate používá velká zakřivená zrcadla, která se otáčejí za sluncem jako květiny. Funguje pak na principu kanálků uvnitř zrcadel, ve kterých se vytvoří pára. Ta pak pohání centrální turbínu, která generuje elektřinu.

Snad nejpůsobivější je, že komplex může pokračovat v činnosti i po západu slunce. Teplo ze systému může být skladováno v nádržích naplněných roztavenou solí po dobu hodin. Ty umožňují, aby se mohly vytvářet páry celé hodiny a udržet tak otáčení turbíny i v noci.

 

 

Zdroj: CNN

V Maroku roste největší solární elektrárna, která bude schopna vyrábět energii i v noci Foto: ČTK/AP/Abdeljalil Bounhar

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.