V Londýně ve středu proběhnou dražby, které významně ovlivní trh s českým uměním

V Londýně se ve středu uskuteční hned dvě dražby, které nejspíš výrazně ovlivní trh s českým moderním uměním. Aukční síň Sotheby's totiž zájemcům nabídne rozsáhlou sbírku amerických manželů Mary a Roye Cullenových, kteří za poslední čtvrtstoletí shromáždili více než stovku děl českých avantgardních výtvarníků, a vysoce ceněné práce českých tvůrců se budou prodávat i v aukci evropského moderního umění.

 Největším lákadlem pro potenciální kupce bude rozměrné plátno od malířky Toyen s názvem Poselství lesa, jehož cena se může vyšplhat až na jeden milion liber (asi 35 milionů korun).

Dražba věnovaná výhradně českému umění je v rámci největších světových aukční síní stále vzácnou událostí. Naposledy takto připoutala pozornost aukce děl ze sbírky amerického manželského páru Hascoeových prostřednictvím společnosti Sotheby's, která v červnu 2011 vynesla celkem přes 11 milionů liber (v tehdejším přepočtu 303 milionů korun), tedy dvojnásobně víc, než stanovily původní odhady. Na této aukci padla řada rekordů, nejdráže se prodal obraz Františka Kupky Pohyb - jeho konečná cena dosáhla téměř 1,5 milionu liber.

Tentokrát jsou odhady celkového výnosu aukce mnohem skromnější, mluví se o zhruba 1,7 milionu liber (asi 60 milionech korun). Příběh vzniku sbírky manželů Cullenových ale může ceny posunout směrem vzhůru, shodují se odborníci.

Movitý americký pár z Texasu se rozhodl sbírat české umění před 25 lety. Roku 1989 navštívili Československo a fascinaci středoevropskou avantgardou v nich dál umocnila i výstava věnovaná české moderně, která se téhož roku konala v muzeu v Houstonu. Hlavní slovo měla zejména Mary Cullenová, která do Česka pravidelně jezdila a nakupovala české umění i na mezinárodních aukcích a od dalších sběratelů. Roy Cullen, známý filantrop a vnuk zakladatele významné ropné společnosti Lonestar, ale letos v 84 letech zemřel, a jeho žena proto nabídla společně budovanou sbírku k prodeji.

Sbírka zahrnuje malby, práce na papíře, tisky a knižní publikace českých tvůrců zejména z doby mezi první a druhou světovou válkou. Kromě malby Toyen z roku 1936 patří k největším tahákům aukce obrazy a koláže Jindřicha Štyrského a Karla Teiga či díla Františka Kupky. Například Štyrského obraz Kořeny z roku 1934 vstupuje do prodeje s odhadní cenou 150.000 až 250.000 liber (asi 5,2 až 8,8 milionu korun).

Kromě dražby ucelené sbírky Cullenových se budou díla českých umělců prodávat i na bezprostředně předcházející aukci evropského umění 20. století. K jejím vrcholům bude patřit plátno Otakara Kubína Kubistická postava z roku 1914, které pochází ze sbírky avantgardního hudebního skladatele Georga Antheila. Jeho cena se odhaduje až na 120.000 liber (4,2 milionu korun). Vysoké odhadní ceny má i zátiší Emila Filly z roku 1930 a rozměrné plátno s názvem Tři spletité nepřítomnosti, které v roce 1964 vytvořil Mikuláš Medek. Jejich ceny by se mohly pohybovat kolem 60.000 liber (dvou milionů korun).

 

Zdroj: ČTK

V Londýně ve středu proběhnou dražby, které významně ovlivní trh s českým uměním Foto: ČTK: Příprava dražby v Londýně

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.