V Londýně a Washingtonu protestovaly stovky lidí proti vládám

Několik tisíc lidí demonstrovalo v sobotu večer v centru Londýna a ve Washingtonu proti politice svých vlád. Protest jako každoročně v tento den svolalo hnutí Anonymous, které proslulo bojem za občanské svobody. Během pochodu nazvaného Million Mask March, který se konal i v jiných městech světa, zatkla policie v britské metropoli 47 lidí. Informoval o tom deník The Daily Telegraph. Ve Washingtonu zatkla policie při téže akci dva lidi kvůli posprejování budov.

„Roste nezaměstnanost a počet bezdomovců, mzdy zůstávají stejné a náklady na bydlení rostou, chci aby vláda Theresy Mayové skončila,“ řekla protestující studentka v Londýně. Další z účastníků si postěžoval na zkorumpovaný systém. „Svět se změnil a tato vláda nereprezentuje naše zájmy,“ řekl třiašedesátiletý muž.

Pochod demonstrantů, v nichž řada lidí měla typické bíločerné masky hnutí Anonymous, začal v Londýně na Trafalgarském náměstí. Několik lidí vylezlo na Nelsonův památník a vykřikovalo heslo: „Existuje jedno řešení: revoluce.“ Během pochodu k budově parlamentu někteří z demonstrantů zapalovali světlice a někteří za pokřiku „policejní brutalita“ házeli sklenice na policisty, kteří zatýkali demonstranty.

Policie zatkla v Londýně 47 lidí, z toho nejméně 14 za drogové delikty, tři za držení zbraně a dva za to, že si odmítli sundat masku z obličeje.

Ve Washingtonu byli zatčeni dva lidé za poškozování federálního majetku. Policie objevila několik grafitti na budovách a chodnících. Posprejována byla například budova Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), na níž demonstranti nastříkali slovo „zkorumpovaný“, a hotel miliardáře Donalda Trumpa.

Pochod Million Mask March pořadá hnutí Anonymous po celém světě od roku 2013 vždy 5. listopadu, jeho hlavním heslem je protest proti kapitalismu a boj za občanskou svobodu.

Hnutí Anonymous bojuje také za svobodu na internetu a proti korupci. Kromě demonstrací hackerskými útoky ochromují počítačové servery státních institucí.

 

Zdroj: ČTK

V Londýně a Washingtonu protestovaly stovky lidí proti vládám Foto: ČTK/ZUMA/Joel Goodman

reklama

Další články

  1. Drony mají nové využití, střeží domy

    Byznys ·

    Startup Sunflower Labs přišel s novým bezpečnostním systémem pro váš dům. Možné hrozby detekuje a zkoumá pomocí dronu. Záběry z něho si pak můžete kdykoliv přehrát na …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.