V Katalánsku probíhá generální stávka, nechybí ani část odborů

V Katalánsku, které je v posledních týdnech středobodem častých demonstrací vyvolaných separatistickými snahami jeho bývalé vlády a odvetnými kroky Madridu, se ve středu uskuteční generální stávka. Vyhlásila ji Konfederace katalánských svazů (CSC) sdružující zaměstnance různých odvětví, včetně veřejné správy, školství či zdravotnictví. Lidé vyjdou do ulici kvůli nízkým platům a špatným podmínkám na trhu práce. Dva velké odborové svazy uvedly informaci, že se ke stávce nepřipojí, ale na poledne a na šestou hodinu večer svolaly manifestace.

Ze zákona by i v době stávky měly být zajištěny minimální služby, zejména ve zdravotnictví a školství. Zcela normálně by měly fungovat zdravotní pohotovosti. Veřejná doprava má být v ranní a večerní špičce zajištěna z 50 procent a v ostatních hodinách nejméně z 25 procent. Omezena by takto měla být například tramvajová doprava v Barceloně. Ostatní veřejná doprava v katalánské metropoli, včetně autobusů na letiště má být podle deníku La Vanguardia omezena na polovinu spojů.

Konání stávky, k níž se připojí například i některé studentské organizace či největší školské odbory, nebylo do poslední chvíle jasné. Teprve ve středu večer zamítl katalánský nejvyšší soud stížnost zaměstnavatelského svazu, který požadoval zablokování stávky kvůli jejím údajně politickým důvodům. Stávku podporují totiž i separatistické organizace Katalánské národní shromáždění (ANC), Ómnium či asociace starostů za nezávislost (AMI).

Stávka se koná krátce poté, co Madrid koncem října převzal přímou správu nad Katalánskem a co španělská prokuratura obvinila sesazenou katalánskou vládu a vedení rozpuštěného katalánského parlamentu ze vzpoury. Několik exministrů je kvůli tomu ve vyšetřovací vazbě.

 

 

Zdroj: ČTK

V Katalánsku probíhá generální stávka, nechybí ani část odborů Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Avast se chystá ke vstupu na londýnskou burzu

    Byznys ·

    Antivirová firma Avast Software, jež sídlí v Praze, plánuje vstoupit na londýnskou burzu. Ta by mohla český podnik ohodnotit až na čtyři miliardy dolarů (88,5 miliardy…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.