V Kanadě lze nově kouřit marihuanu pro rekreaci, rozhodl Senát

Kanadský Senát se postavil za legalizaci používání marihuany pro rekreační účely. Došlo k tomu den poté, co se pro stejnou věc rozhodla i dolní komora parlamentu. Zákonodárci díky tomu otevřeli cestu ke svobodné spotřebě a výrobě této měkké drogy. Zákon by měl pravděpodobně vstoupit v účinnost počínaje zářím. Uvádí to alespoň agentura AFP.

Nevolení senátoři podle ústavy nemohou odmítnout návrh zákona, který už přijali poslanci. Nicméně by jej mohli svými návrhy pozměnit, připomněla.

Senát předlohu schválil poměrem 52 ku 29 hlasům. Teď by zákon ještě měla podepsat generální guvernérka coby zástupkyně královny Alžeběty II, to je však již jen formalita. Skončí tím zákaz, platící v Kanadě od roku 1923. Použití marihuany pro lékařské účely bylo v zemi povoleno v roce 2001.

"Pro naše děti bylo až příliš snadné opatřit si marihuanu - a pro zločince shrábnout zisk. Teď to změníme," napsal na twitteru premiér Trudeau v reakci na hlasování Senátu.

Legalizace marihuany se dá čekat od září, naznačil poslanec William Blair, kterého premiér Justin Trudeau pověřil řízením celé reformy, přislíbené během předvolební kampaně liberálů.

Zákon stanoví, jak lze drogu pěstovat, distribuovat a prodávat. O vstupu v platnost rozhodne vláda. Čeká se, že ta poskytne provinciím a obcím osm až 12 týdnů času, aby vytvořily nový trh s marihuanou. Čas na přípravu využijí i podniky a policie, poznamenala stanice BBC na svém webu.

Kanada se stává první zemí ze skupiny G7, která povoluje úplnou spotřebu a výrobu konopí. Děje se tak pět let poté, co Uruguay jako první země světa legalizovala marihuanu. Rekreační užívání konopí legalizovaly také některé státy USA.

Kanaďané v roce 2015 podle odhadů utratili za konopí téměř šest miliard kanadských dolarů (asi sto miliard Kč), tedy skoro stejně jako za víno.

Nejspíše od půlky září si budou moci zakoupit marihuanu v obchodech či si ji objednat po internetu od výrobců s příslušnou licencí.

Pravidla pro prodej a kouření se mohou lišit v jednotlivých provinciích. Dospělí budou smět mít při sobě na veřejnosti až 30 gramů konopí. Věková hranice byla federálně stanovena na 18 let, některé provincie ji však zvýšily na 19 let. Provincie jsou oprávněny zavést i další omezení, například pokud jde o místa, kde se marihuana smí kouřit.

Jídlo a potraviny z konopí či s konopím nebudou okamžitě dostupné, ale až po roce od vstupu zákona v platnost. Lhůtu hodlá vláda využít k vypracování specifických pravidel pro tyto výrobky.

V Kanadě budou i nadále platit jistá omezení ohledně marihuany. Vláda kupříkladu nařídila, že balení marihuany musí být opatřeno varováním před zdravotními následky, či zakázala reklamu zaměřenou na mladé lidi. Bude také nezákonné vlastnit více než 30 gramů drogy, pěstovat více než čtyři rostliny na domácnost, anebo si drogu kupovat u neoprávněného dealera. Tresty budou přísné. Například až 14 let ve vězení hrozí za prodej drogy nezletilým. Kritici už tvrdí, že tresty jsou nepřiměřeně tvrdé oproti postihu za prodej alkoholu nezletilcům, dodala BBC.

 

 

Zdroj: ČTK

V Kanadě lze nově kouřit marihuanu pro rekreaci, rozhodl Senát Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. USA odcházejí z Rady OSN pro lidská práva

  Společnost ·

  Spojené státy v úterý oficiálně uvedly, že odcházejí z Rady OSN pro lidská práva (UNHRC). Orgán, jenž má dohlížet na dodržování lidských práv ve světě není podle ameri…

 2. Uprchlíků ve světě stále přibývá

  Společnost ·

  Ve světě bylo loni kvůli válečným konfliktům, násilí a pronásledování na útěku 68,5 milionu lidí, což je rekordní údaj pátý rok po sobě. Asi polovina běženců jsou děti…

 3. Počet občanských válek ve světě se zdvojnásobil

  Společnost ·

  Počet občanských válek ve světě se od začátku století více než zdvojnásobil. Ve své zprávě to dnes uvedl Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČR). Narostl rovněž počet…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.