V říjnu stoupl podíl zbankrotovaných firem i podnikatelů

Obchodní společnosti vyhlásily v říjnu 78 bankrotů, oproti září přibylo tak 14 zbankrotovaných firem. Tento podíl byl zároveň nejvyšší od letošního února. Oproti září rovněž zbankrotovalo o 33 podnikatelů více. Konkrétně pak šlo o 478 bankrotů. Aktuální informace vycházejí ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

V říjnu bylo podáno 108 návrhů na bankrot obchodních společností, o 31 více než v září. Zároveň bylo podáno 518 návrhů na bankrot podnikatelů, o 124 více než o měsíc dříve.

„Pomalu rostoucí počet podaných návrhů na bankrot, který sledujeme od červencového skokového propadu, ukazuje, že se firmy postupně přizpůsobují novým pravidlům pro podávání insolvenčních návrhů. Zároveň je však třeba zdůraznit, že v posledních 12 měsících se výrazně meziročně snížil počet podaných návrhů i vyhlášených bankrotů. Za tímto poklesem přitom stojí z velké části makroekonomické faktory,“ uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

V říjnu bylo nejvíce bankrotů obchodních společností vyhlášeno v obchodu (25 bankrotů) a dále v průmyslu a stavebnictví (shodně 12). Nejméně bankrotů bylo vyhlášeno v zemědělství a dobývání a v dopravě, skladování a cestovní kanceláře (jeden). Následovalo ubytování a stravování (dva bankroty).

Nejvíce bankrotů obchodních společností bylo vyhlášeno v Praze (29 bankrotů), v Jihomoravském kraji (14) a ve Středočeském kraji (šest). Nejméně bankrotů bylo vyhlášeno v Karlovarském, Plzeňském, Libereckém a Zlínském kraji (po jednom bankrotu).

Bankroty podnikatelů byly v říjnu nejčastěji vyhlašovány ve Středočeském kraji, kde šlo o 70 bankrotů, dále v Ústeckém kraji (58 bankrotů) a Moravskoslezském kraji (56). Nejméně to naopak bylo v Karlovarském kraji (17) a v Pardubickém kraji (19 bankrotů).

 

 

Zdroj: ČTK

V říjnu stoupl podíl zbankrotovaných firem i podnikatelů Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.