reklama

V JAR se bude znovu řešit odvolání současného prezidenta Zumy

Vedení jihoafrické vládní strany Africký národní kongres (ANC) se v pondělí sejde, aby dokončilo proces předání moci od dosavadního prezidenta Jacoba Zumy. Informoval o tom viceprezident Cyril Ramaphosa. Zuma čelí stále většímu tlaku, aby kvůli rozsáhlým korupčním skandálům odstoupil. Očekává se, že ho v čele státu nahradí právě Ramaphosa, uvedla agentura AP.

Mohlo by vás zajímat

Jak dnes viceprezident uvedl, je mu jasné, že Jihoafričané chtějí, aby vedení země vyřešilo své problémy. "Právě to mají v plánu učinit" vůdci strany ANC, dodal. Debaty, které se Zumou vede, by podle něj měly mít za cíl přispět ke sjednocení Jihoafričanů. Opozice nicméně již soukromé rozhovory mezi Ramaphosou a Zumou kritizovala. Obává se, že současný prezident bude výměnou za své odstoupení žádat imunitu pokud jde o případná budoucí trestní stíhání kvůli jeho aférám.

Zuma vyjednával se stranickými činiteli mimo jiné i minulý víkend a podle jihoafrických médií odmítl z funkce odejít. Někdejší člen ANC Julius Malema, který stojí v čele opozice, na twitteru tehdy napsal, že Zuma svým spolustraníkům řekl, že ho budou muset sesadit, pokud ho jako prezidenta nechtějí, neboť on rezignovat nehodlá.

Zumu provází řada korupčních skandálů. Nejvážnější z nich se týká renovace jeho soukromého venkovského sídla na náklady státní pokladny, další obvinění se týkají přijímání úplatků za nákupy stíhaček, hlídkových lodí a zbraní.

Zumův prezidentský mandát v řádném termínu končí v roce 2019. ANC, která má v parlamentu většinu, ale prezidenta může sesadit. Podle ústavy tak může učinit procesem impeachmentu, nebo vyslovením nedůvěry.

 

Zdroj: ČTK

V JAR se bude znovu řešit odvolání současného prezidenta Zumy Foto: ČTK

reklama

Další články

 1. V Soulu se konal další protest proti KLDR

  Společnost ·

  V Soulu se dnes konala demonstrace proti Severní Koreji. Podle televizní stanice CNN účastníkům, kteří doráželi na policisty, vadilo nejen sobotní pozvání jihokorejské…

 2. Mayová podle BBC v brzké době nastíní cestu z EU

  Společnost ·

  Britská premiérka Theresa Mayová podle veřejnoprávní stanice BBC vystoupí během tří týdnů s projevem, v němž nastíní cestu Británie z Evropské unie. Podobné proslovy c…

 3. Bude Korsika následovat katalánský osud?

  Společnost ·

  Toto úterý navštívil francouzský prezident Emmanuel Macron poprvé Korsiku. Několik dní před jeho návštěvu protestovalo v jejích ulicích tisíce korsických nacionalistů,…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.