V izraelských volbách zvítězila strana premiéra Netanjahua Likud

Parlamentní volby v Izraeli včera ovládla pravicová strana Likud premiéra Benjamina Netanjahua. Na druhém místě se umístila středolevicová koalice Sionistický svaz. Povolební odhady přitom předpovídaly vyrovnaný výsledek. Po sečtení 95 procent hlasů Likud obsadí ve 120členném parlamentu 29 křesel. Svaz jich bude mít oproti tomu podle deníku The Jerusalem Post 24.

Povolební odhady izraelských televizí se shodly na mimořádně těsném výsledku, kdy oběma soupeřícím uskupením připsaly 27 poslanců, případně o jedno křeslo více ve prospěch Likudu. Takřka konečné výsledky ale ukazují, že Netanjahu svého středolevého rivala porazil s náskokem téměř pěti procentních bodů, když získal přes 23,2 procenta hlasů.

Podle průběžně zveřejňovaných výsledků centrální volební komise se třetí nejsilnější stranou vůbec poprvé v historii země stala Společná kandidátka sestavená ze čtyř arabských stran, která získala 14 křesel.

Sionistický svaz i strana Likud nehledě na nejistotu konečného výsledku již v úterý zahájily jednání o možné koalici. Svaz také zpochybnil Netanjahuovo prohlášení, že je vítězem voleb. Podle svazu byla slova současného premiéra předčasná.

Svaz tvoří labouristé Jicchaka Herzoga a strana Pohyb Cipi Livniové. Podle dřívějších spekulací se mohou spolehnout na podporu strany Budoucnost existuje bývalého ministra financí Jaira Lapida, levicovou stranu Merec a některé zástupce arabských stran. Hercog v prohlášení uvedl, že vyvine veškeré úsilí, aby vytvořil širokou koalici bez Netanjahua a Naftaliho Bennetta.

Netanjahua mohou podpořit naopak strany Židovský domov Naftaliho Bennetta, ultrakonzervativní náboženská strana Šas a rovněž Izrael je náš domov ministra zahraničí Avigdora Liebermana. Pomyslným jazýčkem na vahách může být nová středopravicová strana Kulanu (hebrejsky Všichni), napsala agentura AP. Koalice musí mít většinu 61 hlasů ve 120členném parlamentu.

 

Zdroj: ČTK

V izraelských volbách zvítězila strana premiéra Netanjahua Likud Foto: yakub88 / Shutterstock.com: Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

reklama

Další články

  1. Lufthansa se připravuje na další stávku pilotů

    Byznys ·

    Odborový svaz německých pilotů Vereinigung Cockpit (VC) vyzývá své členy ze společnosti Lufthansa k celodenní stávce. Stávka, která má začít o půlnoci z úterý na střed…

  2. Ryanair bude létat přes Atlantik

    Byznys ·

    Správní rada irských nízkonákladových aerolinek Ryanair schválila plány na zahájení letů přes Atlantský oceán. Firma však současně upozornila, že bude trvat nejméně čt…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.