V Itálii zadrželi několik lidí podezřelých z plánování útoků

Italská policie zadržela několik podezřelých, kteří údajně plánovali útoky proti některým cílům v zemi. Oznámil to dnes ministr vnitra Angelino Alfano. Milánská policie již dříve informovala, že na severu Itálie podnikla „rozsáhlou protiteroristickou operaci“ s cílem zabránit dvěma lidem opustit zemi a připojit se k islamistům v Sýrii a Iráku.

Zadržení měli „velmi odporné záměry vůči naší zemi“ a nejspíš zvažovali útoky, uvedl Alfano v rozhovoru s televizní stanicí Canale 5. Podle agentury AP byli zadrženi čtyři lidé, italská agentura ANSA hovoří o šesti. Byl mezi nimi i pár islamistických extremistů, kteří chtěli se svými dětmi (dva a čtyři roky) odjet do oblasti Blízkého východu a připojit se k radikálům. Pár pocházel ze severoitalské provincie Lecco. Policisté rovněž vydali příkaz k zatčení ještě druhého páru s malými dětmi, který se připojil k Islámskému státu již loni.

Dalším zadrženým je třiadvacetiletý marocký občan z provincie Varese rovněž na severu země. Podle italské prokuratury měl blíže neurčený bojovník Islámského státu nařídit jednomu ze zadržených, aby provedl útoky v Římě. Vyšetřovatelé zachytili komunikaci mezi oběma muži, řekl dnes novinářům milánský státní zástupce Maurizio Romanelli. „Zvláštní důraz v ní byl kladen právě na město Řím,“ dodal Romanelli. Nic prý ale nenasvědčovalo tomu, že by útoky bezprostředně hrozily.

Podle italské zpravodajky rádia Zet se Itálie obává radikalizace mladých uprchlíků, kteří do země připlouvají bez rodičů. Velký počet z nich pak páchá trestnou činnost a končí ve vězeních pro mladistvé. Hlavní italský prokurátor Franco Roberti si myslí, že právě těmto dětem hrozí velké riziko, že se právě ve věznicích stanou džihádisty. Více jsme o tomto tématu psali zde.

 

Zdroj: ČTK, Zet

V Itálii zadrželi několik lidí podezřelých z plánování útoků Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.