V Indonésii dochází po zemětřesení k záchraně téměř sedmi stovek turistů

Na indonéském ostrově Lombok záchranáři evakuují téměř 700 turistů. Tí po nedělním zemětřesení uvázli na hoře Rinjani. Desítkám dalších lidí už se podařilo sejít dolů, informaci v pondělí uvedla agentura Reuters. Otřesy půdy o síle 6,4 stupně na základě údajů z nejnovější bilance uvádějí 17 obětí na životech a přes 335 zraněných.

Zemětřesení v neděli poničilo přístupové cesty na nejvyšší horu ostrova, na níž tak zůstalo uvězněno až 820 turistů, včetně mnoha cizinců. Jsou mezi nimi především občané Thajska, dále pak lidé z Francie, Nizozemska, Španělska, Německa, Spojených států či Malajsie. České ministerstvo zahraničí uvedlo, že podle aktuálních údajů úřadů na Lomboku nejsou mezi turisty uvězněnými na hoře Rinjani žádní čeští občané.

Jeden indonéský turista na hoře zahynul; zabily jej padající kameny, které zemětřesení uvolnilo. Při expedici na sopce zemřela také malajsijská turistka.

Do evakuace lidí z hory vysoké 3726 metrů jsou zapojeny stovky záchranářů. Správa národního parku podle Reuters uvedla, že se již podařilo zprůchodnit hlavní stezku vedoucí z vrcholu. Turistům, kteří sestupují, shazují vrtulníky zásoby.

"Na základě údajů od vstupních bran, kde jsou návštěvníci registrováni, je na hoře Rinjani stále odhadem 689 lidí," sdělil v pondělí dopoledne mluvčí indonéského úřadu pro řešení přírodních katastrof Sutopo Purwo Nugroho. Celá záchranná operace potrvá podle úřadů minimálně do úterý.

Ohnisko zemětřesení, které v neděli udeřilo v 06:47 místního času (00:47 SELČ), se nacházelo v poměrně mělké hloubce sedmi kilometrů. Podle indonéského geofyzikálního a meteorologického úřadu bylo doposud zaznamenáno více než 120 následných otřesů. Nejsilnější z nich dosáhl intenzity 5,7 stupně. Otřesy poškodily mnoho domů.

Guvernér ostrova Lombok vyhlásil v oblasti třídenní stav nouze, během kterého budou probíhat ve zvýšené míře záchranářské a odklízecí práce. Infrastruktura na Lomboku nebyla v důsledku zemětřesení vážněji narušena: funguje telefonické i internetové spojení a nedošlo k dlouhodobějšímu výpadku elektřiny, píše na svých stránkách české ministerstvo zahraničí. Ministerstvo také upozorňuje, že na sopku Rinjani je nyní kvůli hrozícím sesuvům půdy zakázán vstup.

Zemětřesení jsou v Indonésii poměrně častá. Tento ostrovní stát se totiž nachází v Tichém oceánu v pásmu takzvaného ohnivého kruhu (prstence) na střetu kontinentálních desek. V prosinci 2004 spustilo mohutné zemětřesení u pobřeží ostrova Sumatra ničivou vlnu cunami, která zabila na 230 000 lidí v desítce zemí, nejvíce v Indonésii.

 

 

Zdroj: ČTK

V Indonésii dochází po zemětřesení k záchraně téměř sedmi stovek turistů Foto: ČTK/AP/Uncredited

reklama

Další články

  1. Akcionář žaluje Facebook kvůli poklesu akcií

    Společnost ·

    Akcionář sociální sítě Facebook podal žalobu na firmu a jejího generálního ředitele Marka Zuckerberga kvůli čtvrtečnímu propadu cen akcií o 19 procent. Mohla by to být…

  2. Putin pozval Trumpa na návštěvu Moskvy

    Společnost ·

    Ruský prezident Vladimir Putin pozval amerického prezidenta Donalda Trumpa do Moskvy. Oba jsou na setkání připraveni, musí však k němu být vytvořeny vhodné podmínky. Š…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.