V Evropě sílí zájem o zlato, lidé se obávají inflace způsobené kvantitativním uvolňováním ECB

Světová rada pro zlato (WGC) ve čtvrtek informovala o tom, že poptávka po zlatu v Německu v prvním čtvrtletí oproti stejnému období minulého roku vzrostla o 20 procent. Prodej zlata se zvýšil díky inflačním obavám. Stalo se tak poté, co Evropská centrální banka (ECB) začala odkupovat dluhopisy, díky čemuž chce do ekonomiky vložit 1,1 bilionů eur (30 bilionů korun). Obyvatelé evropských států také odkupují zlato kvůli nejasnému vývoji řecké ekonomiky a konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou. 

Tento nárůst zájmu o zlato se zdá být neobvyklým jevem především kvůli situaci, v níž se Německo a potažmo celá evropská ekonomika nachází. Růst evropské ekonomiky včetně té německé totiž v posledních měsících překonal svým tempem i hospodářskou situaci ve Spojených státech.

Němci však nejsou jediným národem v Evropě, který posiluje nákupy zlata. Poptávku po této komoditě během prvního čtvrtletí zvýšili i obyvatelé Francie, Švýcarska a Rakouska.

WGC zveřejnila údaje, z nichž vyplývá, že během prvních tří měsíců stoupla v Evropě poptávka po zlatu nejvíce od roku 2011. Během tohoto období hrozil důsledkem evropské krize rozpad eurozóny. Evropané nemají pouze strach z kvantitativního uvolňování ECB, ale také z ekonomické situace v Řecku a přetrvávajícího napětí mezi Ruskem a Ukrajinou.

Nadšení po zlatu však nesdílí celý svět. Celosvětová poptávka během prvního čtvrtletí klesla o 10 procent. Konkrétně v USA se snížila o 12 procent.

Cena zlata v tomto roce stoupla na 1225 dolarů za trojskou unci. Cena zlata důsledkem celosvětové inflace přitom dosahovala v roce 2011 úrovně 1900 dolarů za trojskou unci. 

 

Zdroj: CNN, ZET 

 

V Evropě sílí zájem o zlato, lidé se obávají inflace způsobené kvantitativním uvolňováním ECB Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.