V Česku stále natankujete levně i přes kralupskou havárii

Ceny pohonných hmot napříč Evropou zdražují. Česko však zůstává jednou z evropských zemí, kde dáte za benzín i naftu nejméně. A to i přes nedávnou havárii rafinérie v Kralupech nad Vltavou, kvůli které se musí benzín z drtivé části dovážet. Podle analytika společnosti Finlord Borise Tomčiaka  stojí za nízkými cenami nízká spotřební daň a slabá koruna. Levněji tak natankujete jen v Polsku.

Ceny ropy se snad už definitivně vzdálily od svého dna. Pociťovat to mohou už i čeští řidiči, kteří dnes průměrně dávají za benzín téměř 30 korun za litr. Ceny pohonných hmot v Česku ale nezdražují jen v důsledku vzrůstajících cen ropy, ale i kvůli nedávné havárii rafinérie v Kralupech nad Vltavou. Kvůli ní se musí benzín dovážet ze zahraničí. 

Dovoz je podle informací od z České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu na maximální možné míře, kterou umožňují logistické kapacity. „Musím upozornit a zároveň poděkovat provozovatelům čerpacích stanic, že jsou vůči řidičům laskaví a své marže vůbec nevyšroubovali nahoru... žádné extrémně vysoké ceny nesledujeme,“ uvedl Tomčiak s tím, že výpadek rafinérie způsobil růst cen o několik desítek halířů.

Na českých čerpacích stanic tak stále natankujete výrazně levněji než v jiných evropských státech. I na sousedním Slovensku je cena výrazně dražší. Důvody jsou podle Tomčiaka dva. Tím hlavním je nižší spotřební daň. „I kdyby česká vláda zvýšila spotřební daň o 50 haléřů nebo korunu, tak by se prakticky nic nestalo. Jen by přiteklo více peněz do státního rozpočtu a peníze by se zase daly použít na budování infrastruktury, která je důležitější než to, abychom měli nízké ceny pohonných hmot,“ řekl na rádiu Zet.

Druhým faktorem je pak slabá česká koruna. „Česká národní banka stále udržuje svoji intervenční politiku a oslabuje korunu. Kdyby nebylo tohoto oslabení, tak by ceny pohonných hmot mohly být dražší až o 1,5 koruny,“ uvedl Tomčiak.

 

 

Celý rozhovor s analytikem společnosti Finlord Borisem Tomčiakem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

V Česku stále natankujete levně i přes kralupskou havárii Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Americký Boeing prodá Íránu 100 letadel

  Byznys ·

  Írán se dohodl s americkým výrobcem letecké techniky Boeing, že od něj koupí 100 letadel. V rozhovoru s televizí CNN to o tom informoval íránský ministr dopravy Abbás …

 2. Volkswagen ukončí výrobu více než 40 modelů

  Byznys ·

  Německý automobilový koncern Volkswagen přestane v příštích letech vyrábět více než 40 modelů automobilů. S odvoláním na nejmenované zdroje to napsal německý list Hand…

 3. Pět nejutajovanějších jednotek vojenské historie

  Společnost ·

  Největší výhodou ve válce je utajení. V některých případech je dobré své elitní vojáky udržet v tajnosti před nepřítelem a veřejností. Internetový magazín Business Ins…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.