V Česku přibývá firem se základním kapitálem jedna koruna, je jich už přes tisíc

V Česku díky zákonu o obchodních korporacích, který platí od začátku letošního roku, vzniká čím dál více firem se základním kapitálem jedna korun. Podnikatelé tuto změnu využívají a firem se základním kapitálem jedna koruna je už přes tisíc. Vyplývá to z databází a výpočtů poradenské společnosti Bisnode.

Českých firem se základním kapitálem díky zákonu o obchodních korporacích přibývá. „Zákon o obchodních korporacích stanovuje minimální základní kapitál u společností s ručením omezeným na jednu korunu, a současně přináší větší odpovědnost jednatelů,“  řekl analytik Bisnode Michal Řičař.

Do konce roku 2013 byl minimální základní kapitál u s.r.o. stanoven na 200 tisíc Kč. Za prvním šest měsíců letošního roku, kdy mohou firmy podle zákona o obchodních korporacích vznikat se základním kapitálem nižším, této možnosti využívá většina z nich. Na 64 procent společností s ručením omezeným (7917), které byly letos registrovány, má základní kapitál nižší než 200 tisíc Kč, z toho 8,3 procenta (1023) jednu korunu. U necelé třetiny letos založených firem podnikatelé zvolili základní kapitál 200 tisíc Kč a jen 3,6 procenta s.r.o. má základní kapitál vyšší než 200 tisíc Kč.

Společnost s ručením omezeným se tak stala více dostupnou formou pro drobné podnikání. „Zákon o obchodních korporacích je faktickou reflexí aktuálního podnikatelského prostředí. Zákonodárce zmírnil kapitálové nároky na základní kapitál. V předchozí formě s.r.o. stačilo založit firmu, složit 200 tisíc Kč na základní kapitál, a následně podnikatel mohl tyto peníze vybrat a využít na firemní záležitosti. Nebylo tedy zajištěno, že firma má neustále k dispozici celou výši základního kapitálu,“  upozornil Řičař.

Zdroj: ČTK

V Česku přibývá firem se základním kapitálem jedna koruna, je jich už přes tisíc Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.