V Česku je stále prostor pro snížení nezaměstnanosti, problémem je dopravní dostupnost

V České republice je historicky nejvíce pracovních míst. Firmy v dubnu nabízely práci rekordním 160 tisícům pracovníkům. Míra nezaměstnanosti je tak v Česku vůbec nejnižší v rámci celé Evropy. Hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská říká, že v tuzemsku je stále prostor pro mírný pokles nezaměstnanosti. K tomu by pak mohlo dojít během krátké doby. Jediný problém ovšem představuje dopravní dostupnost nedostatek školek a škol a nízké mzdy.  

Horská říká, že na českém trhu práce je stále přes sto tisíc osob, které jsou ochotné jít do zaměstnání. Jediný problém představuje dopravní dostupnost ruku v ruce s nedostatečnou nabídkou školek. Pokud by došlo ke zlepšení těchto nedostatků, tak by se nezaměstnanost mohla dostat pod hranici 4 procent. Propadla by se tak na další historické minimum.

Další nevýhodu představují nízké platy. Některým jedincům může zase vadit práce na směny. „Někteří mají na sobě mnoho exekucí a jejich příjem je tak minimální. Z toho důvodu nejsou ochotni přijmout zaměstnání. To jsou všechno faktory, které současné nezaměstnané možná odrazují od toho přijmout nabídku a hledat třeba lépe placenou pracovní pozici,“ řekla na rádiu Zet Horská.

V nevýhodné situaci jsou zejména samoživitelé například se dvěma dětmi. Zajímá je totiž pouze mzda okolo 20 tisíců korun hrubého. „Takový člověk má s přijetím zaměstnání dodatečné náklady. Jde o náklady na dopravu, náklady na ošatné, náklady na stravování. To vše zvyšuje náklady na to buď jít do práce, nebo zůstat doma. Někdy se podle některých propočtů říká, že člověk místo toho, aby zůstal doma na dávkách v nezaměstnanosti a přijme práci, která je placena zhruba na úrovni minimální mzdy, tak si jenom zvýší svůj příjem asi o 1500 korun,“ sdělila Horská. Z tohoto pohledu se podle Horské rodinám s více dětmi vyplatí zůstat doma, různě si přivydělávat a najít si třeba i práci na černo. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s hlavní ekonomkou Raiffeisenbank Helenou Horskou. Celý článek si můžete přehrát v playeru výše. 

Zdroj: Zet

V Česku je stále prostor pro snížení nezaměstnanosti, problémem je dopravní dostupnost Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. BBC: KLDR odpálila třetí raketu ve třech týdnech

  Společnost ·

  Severní Korea odpálila balistickou raketu krátkého doletu. Podle rozhlasového vysílání BBC World Service Jde o třetí úspěšný test během tří posledních týdnů. Podle poz…

 2. Macron přijme Putina ve Versailles

  Společnost ·

  Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes přijme hlavu ruského státu Vladimira Putina. Oba politici se setkají v paláci ve Versailles u příležitosti zahájení výstavy …

 3. KLDR testovala nový systém protivzdušné obrany

  Společnost ·

  Severní Korea v nedli oznámila, že provedla test nového systému protivzdušné obrany. Na zkoušku dohlížel osobně vůdce KLDR Kim Čong-un, který zároveň nařídil masovou v…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.