V Česku je nedostatek odborných pracovníků, doplňují je lidé ze zahraničí

Trh práce postrádá technologické specialisty. Některé firmy z toho důvodu spolupracují s lidmi ze zahraničí. To je však stojí více peněz. Češi se i přesto musí připravit na vlnu emigrantů z jiných zemí. V rozhovoru pro Studio Zet na rádiu BBC mluvil o nedostatku odborných pracovníků a možnostech jeho řešení manažer pražské pobočky personální agentury Stanton Chase Jozef Papp. 

Poslední sčítání lidu ukázalo, že v České republice je nejvíce lidí ve věku od 30 – 35 let. Jejich produktivní kariéra přitom skončí kolem roku 2040. Poté nastane podle Jozefa Pappa krize na pracovním trhu a bude chybět lidský kapitál s vysoce kvalifikovanými pracovníky. Už v současné době má 70 procent zaměstnavatelů v průmyslu problém najít zaměstnance s požadovaným technickým vzděláním.

Na českém trhu jsou dlouhodobě nezastupitelní pracovníci. „Jsou to různí specialisté technických směrů, projektoví manažeři, technologičtí specialisté, IT specialisté nebo top manažeři. Obecně chybí lidé, kteří chtějí pracovat, mají zdravý selský rozum a tah na branku,“ řekl Papp.   

Chybějící pracovní síla se pak doplňuje lidmi ze střední a východní Evropy, zejména ze zemí Evropské unie. V Česku však pracují  i lidé z Balkánu nebo Ukrajiny.

Problém v nedostatku technicky vzdělaných lidí spočívá především v trendu z minulých let, který spočíval v tom, že rodiče posílali své děti na gymnázia a školy s maturitou na úkor učňovských středních škol. V současnosti se tento trend obrací a učňovské školy se znovu začínají stávat vyhledávanými vzdělávacími institucemi. Podobně tomu bylo i před 20 až 30 lety.

Nepříjemné situace, která na trhu práce do budoucna hrozí, si navíc začíná všímat i samotná vláda. „Ministr školství Marcel Chládek prohlásil rok 2015 rokem technického vzdělávání. Došlo k podpisu smlouvy mezi Ministerstvem školství a Svazem průmyslu a dopravy ohledně spolupráce na podporu technického vzdělávání dětí a mládeže. Takže to vypadá, že se něco pozitivního začíná dít,“ uvedl Papp.  

Společnost by se také měla podle Pappa v budoucnu připravit na vlnu emigrantů z různých koutů světa. To přinese změnu kultury „Otázka je, zdali je na to Česká republika připravena,“ sdělil Papp. 

 

Zvukový záznam rozhovoru s Jozefem Pappem si můžete poslechnout v playeru výše

 

Zdroj: Zet

V Česku je nedostatek odborných pracovníků, doplňují je lidé ze zahraničí Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.