V českých věznicích bude chybět více než dva tisíce míst, stát kriminalizuje i mírná provinění

V příštích letech bude v českých věznicích chybět až 2 300 míst. Vyplývá to ze studie think tanku IDEA při CERGE-EI. Podle autora studie, docenta Libora Duška, je stát na zločince neustále přísnější a zbytečně kriminalizuje i mírná porušení zákona. Roční náklady na jednoho vězně přitom přijdou zhruba na 330 tisíc korun.  

Počet vězňů v České republice setrvale roste od roku 2002. Pomineme-li pobaltské státy, má Česko nejvíce vězňů v přepočtu na obyvatele v Evropské unii. Jejich počet je u nás například třikrát vyšší než v Německu nebo Slovinsku a dokonce čtyřikrát vyšší než ve Švédsku. Vězňů máme dokonce rok od roku více navzdory klesající kriminalitě.

Podle docenta Duška je to způsobeno právě tím, že se posledních 14 let ze strany státu zvyšuje represe. „Rok od roku podají státní zástupci větší procento obžalob, soudy větší procento obžalovaných odsoudí, větší procento odsouzených dostává nepodmíněný trest, tresty jsou neustále delší a i ti pachatelé ve věznicích jsou méně štědře propouštěni před uplynutím trestu,“ řekl na rádiu Zet. Na rozdíl od ostatních západních zemí se podle Duška v Česku také kriminalizuje příliš mírných porušení zákona.

Současná situace bude muset vyústit v řadu opatření. Z těch krátkodobých bude pravděpodobně nutná výstavba nových věznic. „Už jen proto, že jsou věznice znovu přeplněné a nějakou dobu bude počet vězňů růst, tak z lidskoprávních důvodů je nutné kapacity navýšit,“ poznamenal Dušek.

Podle něj je ale třeba přijít i s dlouhodobějším řešením, které souvisí s přehodnocením trestní politiky. „Zejména rozšíření alternativních trestů, které jsou v zákonech jen z byrokratických důvodů. Jelikož jsou uživatelsky nepříjemné pro soudce a další praktiky, tak se reálně neukládají. Od dekriminalizace některých forem jednání typu neplacení alimentů. Hodně takových lidí je posíláno do vězení, aniž by to mělo přínos pro samotné oběti,“ řekl. Vyzval tak k zastavení populistických snah politiků uzákoňovat vyšší tresty.

 

 

Celý rozhovor s docentem Liborem Duškem si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

V českých věznicích bude chybět více než dva tisíce míst, stát kriminalizuje i mírná provinění Foto: ČTK/Šálek Václav

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.