V českých firmách nejčastěji podvádějí vrcholoví manažeři, ukazuje průzkum

Typickému podvodníkovi v české firmě je kolem padesáti let a sedí na vrcholné manažerské pozici. Vyplývá to z průzkumu poradenské společnosti KPMG. Tím se ale značně odlišuje od celosvětové šablony firemních podvodníků. Na rádiu Zet o tématu hovořil forenzní ředitel společnosti KPMG Česká republika Maroš Holodňák.

Na rozdíl od zbytku světa můžete u nás podvodnou činnost ve firmách očekávat z nejvyšších pater. Zatímco globálně se snaží například zpronevěřit peníze společnosti řadový zaměstnanec nebo člověk středního vedení, v Čechách je toto chování  nejtypičtější u vrcholových manažerů. Proto se liší také věkem. „U nás je to většinou muž v kategorii 46 až 50 let. Ve světě je to muž řádově o 10 let mladší,“ řekl Holodňák.

Nejčastěji se ve firmách jedná o zpronevěru majetku a peněz. Poslední dobou ale sílí i jiné praktiky. „Čím dál více vnímáme v českém prostředí nárůst jiných typů podvodů, například manipulace s finančními výkazy, takzvané podvodné účetnictví. To lze přičíst snaze zakrýt neplnění cílů a získat nezasloužený bonus ze strany podvodníka,“ uvedl Holodňák.

Věk a postavení však nejsou podle průzkumu KPMG jedinými vybočujícími fakty, které odlišují české firemní podvodníky od celosvětové normy. V drtivé většině nejsou ve firmě žádnými nováčky, právě naopak. „Český podvodník pracuje ve firmě více než šest let, což je výrazně více než v zahraničí,“ řekl Holodňák.

Proč ale se ale ve firmách vůbec dochází k takovým incidentům? Podle Holodňáka ho čeští podvodníci ospravedlňují nejčastěji kulturou ve firmě. „Motivace v podobě vidiny osobního finančního prospěchu, která tvoří nejčastější motivaci ve světe, se naopak snížila. Zároveň však došlo ke zdvojnásobení nárůstu nespokojenosti s platovým ohodnocením v České republice,“ řekl. Právě ale dobrá firemní kultura může podle forenzního ředitele být tou nejúčinnější prevencí před firemními podvodníky.

 

 

Celý rozhovor s s forenzním ředitelem společnosti KPMG Česká republika Marošem Holodňákem si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

V českých firmách nejčastěji podvádějí vrcholoví manažeři, ukazuje průzkum Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Putin naváže dialog s NATO

    Společnost ·

    Rusko se pokusí navázat se Severoatlantickou aliancí po jejím varšavském summitu dialog. Po setkání s finským prezidentem Saulim Niinistöm to v pátek uvedl ruský prezi…

  2. Do čela ČNB dnes usedl Jiří Rusnok

    Byznys ·

    Funkce guvernéra České národní banky se dnes ujal Jiří Rusnok (55). Nahradil Miroslava Singera, kterému skončil druhý šestiletý mandát a nemohl být znovu jmenován. Nov…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.