V České republice se snížil počet hracích automatů schvalovaných MF o 3 571 kusů

V České republice ve větší míře klesá počet hracích automatů schvalovaných ministerstvem financí. Od začátku letošního roku se jejich počet snížil o 3 571 kusů. To je přitom větší úbytek, než za celý loňský rok, ve kterém jich skončilo 3 418. Ministerstvo na konci 3. čtvrtletí evidovalo 54 037 hracích automatů. Údaje vyplývají z informací zveřejněných na internetových stránkách ministerstva financí. 

Ministerstvo financí povoluje hlavně provoz interaktivních videoloterijních terminálů, elektromechanických rulet, lokálních loterijních systémů a výherních hracích přístrojů (VHP) v kasinech.

Statistika nezahrnuje výherní hrací přístroje, které na svém území povolují obce. Přestože by o jejich aktuálním počtu měly místní samosprávy resort informovat, často tak nečiní. Ministerstvo o nich proto přesný přehled nemá.

Největší problém z pohledu hazardu představují videoloterijní terminály, do kterých loni lidé v Česku vložili přes 58,7 miliardy korun. Na výhrách se jim vrátilo 42,73 miliardy korun, reálně tak prohráli takřka 16 miliard korun. Meziročně jde o více než desetiprocentní růst. Do klasických automatů VHP vhodili hráči v roce 2014 o jednu miliardu korun více než o rok dříve, celkem 15,6 miliardy korun. Na výhrách jim automaty vyplatily 13 miliard korun. Obrat ostatních technických hracích zařízení se pohybuje rovněž v miliardách korun.

Ministerstvo financí na konci loňského roku představilo nový zákon o hazardu, od kterého si slibuje výrazné snížení počtu hracích automatů. Návrh zákona omezuje počet hracích automatů na určitém území, zakazuje automaty v restauracích a barech a některým lidem na nich neumožňuje vůbec hrát. Resort chce také výrazně zvýšit zdanění firem provozujících tyto přístroje a zdvojnásobit poplatek za jejich umístění. Aktuálně je ve sněmovně jiný návrh na zvýšení zdanění, kvůli obstrukcím opoziční TOP 09 se však jeho projednávání výrazně protahuje.

 

Zdroj: ČTK

V České republice se snížil počet hracích automatů schvalovaných MF o 3 571 kusů Foto: Profimedia.cz

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.