V České republice se podle PwC uskutečnily fúze a akvizice za dva biliony korun

V České republice se od jejího vzniku v roce 1993 uskutečnily fúze a akvizice v hodnotě více než dvou bilionů korun. Největší privatizační transakcí byl prodej společnosti Transgas a šesti dalších plynárenských firem společnosti RWE. Vyplývá to z analýzy poradenské společnosti PwC ČR.

„Předmětem největších transakcí byly jednak společnosti v páteřních odvětvích ekonomiky, zejména finanční instituce, infrastruktura a energetika, a jednak některé významné podniky, například automobilka Škoda Auto nebo velké pivovary,“ uvedl Jan Hadrava z PWC.

Pro 90. léta byl charakteristický menší počet transakcí a také jejich velikost byla spíše nižší. Uskutečnila se kuponová privatizace, zároveň se událo pár významných strategických privatizací (například prodej Škoda Auto). Naopak v letech 2001 až 2008 nastal prudký nárůst počtu transakcí. Největší objem transakcí byl v roce 2005, když jejich celková hodnota přesáhla 300 miliard korun. V roce 2007 se uskutečnil největší počet fúzí a akvizic v české historii, téměř tisíc.

V letech 2009 až 2014 se po prudkém poklesu počtu transakcí v souvislosti s finanční krizí trh začal vzpamatovávat a počet transakcí se pozvolna vracel k předkrizovým počtům. Aktivita se přesouvala od zahraničních investorů směrem k českým. Roky 2013 a 2014 vykázaly po roce 2005 největší objem transakcí za téměř 200 miliard korun.

Letošní rok navazuje na loňské výsledky. Za tři čtvrtletí roku 2015 se uskutečnily transakce v hodnotě přes 100 miliard korun. To je sice přibližně o 40 procent méně než za stejné období loňského roku, i tak jde ale o jeden z nejúspěšnějších roků v historii České republiky.

Zájem investorů je letos jak o tradiční odvětví jako strojírenství nebo energetiku, tak i o společnosti z oblasti IT nebo mediálního sektoru. Za největší transakci prvního pololetí 2015 lze považovat vyčlenění části podniku O2 do společnosti Česká telekomunikační infrastruktura (CETIN).

V současnosti také roste zájem investorů z Číny o nákup firem v Česku a celkově v regionu střední a východní Evropy. Během květnové cesty českých podnikatelů do Šanghaje oznámil největší čínský soukromý konglomerát Fosun Group, že plánuje v České republice investovat až 80 miliard korun, upozornil Hadrava.

Na podzim už v České republice nakupovala čínská investiční skupina CEFC. Ta si vybrala Prahu jako sídlo svých evropských aktivit a plánuje zde investice v různých oblastech. Zatím investovala do nákupu podílu v leteckém dopravci Travel Service, ve fotbalové Slavii, Pivovarech Lobkowicz Group či v mediálních skupinách Médea Group a Empresa Media.

„Aktivita v oblasti fuzí a akvizic je indikátorem zdraví ekonomiky. Je tedy příznivé, že v České republice dochází k jejímu zintenzivnění. Proti období let 1990 až 2007 se mění její ráz. Transakce už nesouvisejí s ekonomickou transformací, ale jsou projevem standardních procesů tržního hospodářství,“ uvedl hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda.

Po letech 2008 až 2012, poznamenaných světovou finanční krizí, podle něj nyní dochází k oživení aktivity, které v následujících třech letech dále zintenzivní. Kovanda si myslí, že půjde o celosvětový jev, podnícený dostupnými úvěry a levnou ropou. Manažeři společností privátního kapitálu mají k dispozici historicky rekordní objem neinvestovaného kapitálu. Ten bude v příštích letech v sílící míře stimulovat aktivitu v oblasti fúzí a akvizic, což se projeví i v tuzemské ekonomice. Právě malé otevřené ekonomiky typu České republiky by mohly být společně s rozvíjejícími se trhy vítězi popsaného procesu. Čínské akvizice v České republice jsou jedním z jeho projevů, a také proto v následujících letech zintenzivní, dodal Kovanda

 

Zdroj: ČTK

V České republice se podle PwC uskutečnily fúze a akvizice za dva biliony korun Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.