V Ženevě byl vydražen nejdražší diamant, cena přesáhla 1,2 miliardy korun

Včera večer došlo v Ženevě k dražbě největšího čirého modrého diamantu na světě Oppenheimer Blue za 50,6 milionu dolarů (přes 1,2 miliardy korun). Informovala o tom agentura AFP. Kámen váží 14,62 karátu. Po uhrazení daní a poplatků anonymní kupec zaplatí za diamant přes 57 milionů dolarů. Aukční síň Christie's uvedla, že jde o nejdražší diamant nabízený dosud v aukci.

Kámen byl pojmenován po Philipu Oppenheimerovi, jehož rodina kdysi ovládala firmu De Beers, největšího producenta diamantů na světě. Z 200 000 vytěžených diamantů je pouze jeden modrý a jen jedno procento ze 462 modrých diamantů má stejně jako Oppenheimer Blue barvu označovanou jako „Fancy Vivid“. Ta má středně až tmavě modrý tón a vysokou až nejvyšší sytost, což je jeden z důvodů vysoké ceny kamene Oppenheimer Blue.

Dosavadní rekord držel diamant zvaný Blue Moon, který se loni v listopadu v Ženevě vydražil za 48,5 milionu dolarů i s poplatky. „V minulosti bylo vydraženo několik jiných modrých diamantů, ale žádný v takové kvalitě,“ komentoval aukci ředitel diamantové sekce Christie's Raymond Sancroft-Baker. Kámen sice vnitřní strukturou není bez kazu, ale je podle něj „téměř perfektní“.

Odhadovaná cena diamantu Oppenheimer Blue byla 38 až 45 milionů dolarů. Dražba trvala asi dvacet minut a telefonicky se jí účastnili dva zájemci.

V úterý v Ženevě dražili jiný diamant z kategorie Fancy Vivid, a to růžový diamant Unique Pink o váze 15,38 karátu. Prodán byl v přepočtu za 750 milionů korun.

O diamantech jsme psali nedávno i v našem článku s Ondřejem Vachůnem ze společnosti Solide Diamonds. Celý článek si můžete přečíst ZDE.

 

 

Zdroj: ČTK

V Ženevě byl vydražen nejdražší diamant, cena přesáhla 1,2 miliardy korun Foto: ČTK/AP/Martial Trezzini: Diamant Oppenheimer Blue

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.