V elektrotechnických a strojírenských oborech je uplatnění, v gastronomii nikoli

Nejnižší míra nezaměstnanosti u absolventů učebních oborů je v elektrotechnických a strojírenských oborech. Meziročně si pak nejvíce polepšily potravinářské a stavební obory. Ve stavebnictví hraje roli oživení ekonomiky po ekonomické recesí. Nejhůře je na tom naopak oblast gastronomie a obchod. Autor studie Národního ústavu pro vzdělávání Martin Úlovec na rádiu Zet řekl, že v tomto případě jde o profese, ve kterých je přetlak a pracují v nich i nekvalifikování zaměstnanci. 

Absolventi škol hledají v současnosti hledají lepší uplatnění díky tomu, že se zlepšila situace na pracovním trhu. Po útlumu, jenž vyvolal ekonomickou recesi v letech 2008 a následně na přelomu roku 2012 a 2013 se podmínky s ohlédnutím na uplatnitelnost a zaměstnanost zlepšují. Společně s oživením ekonomiky dochází i k nárůstu volných pracovních míst.

Další velkou roli v nárůstu volných pracovních míst hraje podle Úlovce také demografické stárnutí společnosti. Zaměstnavatelé v některých případech dokonce zaznamenávají nedostatek pracovní síly. To se týká především vyučených pracovníků. Více si můžete přečíst ZDE.

 „U absolventů učebních oborů byla míra nezaměstnanosti v dubnu 2015 nejnižší v elektrotechnických a strojírenských oborech. Z hlediska meziročního srovnání si nejvíce polepšily potravinářské obory, stavební obory a obory v oblasti zpracování dřeva,“ informoval Úlovec.

Potravinářským oborům se daří díky tomu, že absolventi mohou hledat uplatnění v malých i středních společnostech, mezi které patří například pekárny nebo cukrárny. Z pohledu zaměstnavatelů jde podle Úlovce o nedostatkové obory, kde je zapotřebí pracovní síly.

Nejhůře jsou na tom obory, jako je gastronomie nebo obchod. Je zde totiž poměrně vysoká fluktuace pracovní síly a k tomu je možné zaměstnat i nekvalifikované pracovníky.

V případě maturantů se nejlépe daří studentům, kteří vystudovali zdravotnictví nebo strojírenství. Ve zdravotnických oborech je přitom podle Úlovce míra nezaměstnanosti tradičně nízká.

„Co se týče těch strojírenských oborů, tak ti se kvalifikují ve vysoce kvalifikovaných dělnických profesích. Tady to snížení nezaměstnanosti vyplývá z vysoké poptávky zaměstnavatelů,“ řekl Úlovec na rádiu ZET.

 

Článek obsahuje pouze části rozhovoru s autorem studie Národního ústavu pro vzdělávání Martinem Úlovcem. Celý rozhovor na rádiu ZET si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

V elektrotechnických a strojírenských oborech je uplatnění, v gastronomii nikoli Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.