V čele saúdskoarabské burzy bude vůbec poprvé žena

Téměř třetina ženské populace v Saúdské Arábii je nezaměstnaná, ženy zde také nemohou řídit. Pozvolné změny k rovnosti pohlaví jsou ale znát. Důkazem může být i to, že poprvé v historii Saúdské Arábie povede tamní burzu Tadawul žena. 

Stane se jí generální ředitelka investiční banky NBC Capital Sarah Al Suhaimi, která nahradí v čele největšího burzovního domu na Středním východě Khalida Al Rabiaha.

Oznámení o obsazení vysoké funkce ženou není v Saúdské Arabiíé první v tomto týdnu. V pondělí byla podle agentury Bloomberg jmenována na post generální ředitelky jedné z největších národních bank v zemi, Samba Financial Group, Rania Mahmúda Nashar. Ta má téměř dvacetileté zkušenosti v oblasti finančního sektoru a už v minulosti pracovala na různých pozicích v rámci této skupiny.

Jmenování žen do nejvyšších pracovních míst ve finančnictví je důležitým krokem pro Saúdskou Arábii, kde je třetina ženské populace bez práce a ženám stále není dovoleno řídit. Ženy jsou také předmětem mužského opatrovnického systému, který v mnoha případech omezuje jejich možnosti pracovat.

„Sociální změny jsou součástí Národního transformačního plánu,“ uvedla pro Bloomberg Monika Maliková, hlavní ekonomka Komerční banky Abú Dhabí. Odkazovala na královskou politiku odhalenou minulý rok, která je navržena tak, aby rozvíjela tamní ekonomiku a zbavila ji závislosti na ropě.

Suhami bude podle The Independent předsedat největší burze arabského světa v kritické době. Burza se totiž chystá nabídnout své vlastní akcie veřejnosti. Rovněž se předpokládá, že v příštím roce uvede na burzu obří státní ropnou společnost Saudi Aramco. Bude se jednat o největší úpis akcí v historii.

 

 

Zdroj: The Independent, Bloomberg, Zet

V čele saúdskoarabské burzy bude vůbec poprvé žena Foto: Profimedia.cz

reklama

Další články

  1. Verizon snížil cenu Yahoo o 350 milionů dolarů

    Byznys ·

    Americký telekomunikační operátor Verizon Communications se dohodl s internetovou společností Yahoo na snížení ceny jejich dohody až o 350 milionů dolarů. Informoval o…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.