V Řecku neotevřou banky ani burza, čerpacím stanicím dochází zásoby paliva

Řecká vláda zavedla ve snaze zabránit odlivu peněz ze země kontrolu kapitálu. Znamená to, že banky v zemi zůstanou v pondělí zavřené a obchodovat se nebude ani na burze. Podle řeckého listu Ta Nea potrvá tato situace nejméně jeden týden. Od úterka budou moci Řekové navíc z bankomatů vybírat jen 60 eur denně. Obyvatelé zadlužené země proto o víkendu v obavách z dalšího vývoje situace vytvořili fronty u bankomatů u čerpacích stanic. Některé z nich už proto nefungují.

Poptávka po pohonných hmotách v Řecku podle listu Ta Nea v sobotu dosáhla dvojnásobku obvyklé denní poptávky. Některé čerpací stanice v Aténách a dalších velkých městech se dokonce ocitly úplně bez paliva a musely zavřít. Jestli se v pondělí znovu otevřou, není jasné. Jejich majitelé totiž obvykle platí za objednané pohonné hmoty v bankách, které ale budou nejméně jeden týden mimo provoz. Problémem je i to, že majitelé čerpacích stanic v pondělí pravděpodobně od bank nedostanou ani peníze za víkendové platby provedené zákazníky kartou. I kdyby tedy dokázali s rafinériemi vyjednat platby v hotovosti, pravděpodobně nebudou mít dost peněz, aby zajistili plné zásobování pohonnými hmotami, napsal list Ta Nea.

Podobná situace je i v bankomatech. Řada z nich se o víkendu ocitla bez hotovosti, když Řekové podle agentury Reuters jen v sobotu vybrali až 600 milionů eur. To je dvacetkrát více, než obvykle vybírají za celý víkend. Před bankomaty, které ještě hotovost vydávaly, se tvořily dlouhé fronty i v neděli. Je tedy pravděpodobné, že přístrojů, ve kterých budou peníze k dispozici, bude čím dál tím méně.

 

Zdroj: Ta Nea, Reuters

 

V Řecku neotevřou banky ani burza, čerpacím stanicím dochází zásoby paliva Foto: Ilustrační foto: Christopher Elwell / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.