„V Dubaji si připadám bezpečněji než tady,“ říká nadaná studentka ovládající několik jazyků

Jaké je české školství ve srovnání s tím zahraničním? Na rádiu Zet o tom hovořila studentka Ellena Sarah Rosemary Strestik. Ta žila 10,5 let v České republice, poté se s matkou přestěhovala do Dubaje, kde nyní studuje. S ohledem na své bezpečí si připadá častokrát lépe právě v Dubaji.

Přiletěla jste z Dubaje, kde žijete už delší dobu, jak jste se vůbec v Dubaji ocitla?

Mamka v Česku pracovala a já jsem tady bydlela 10,5 let. Potom dostala povýšení v práci, takže musela odjet do Dubaje, protože tam získala novou práci.

Jak byste porovnala přestup ze základní školy na střední školu? Jak těžký pro vás byl, co se týče jazykového vybavení?

Já jsem na české škole byla pouze do čtvrté třídy a pak jsem šla na francouzské lyceum. Tam ten systém byl úplně jiný. Byla jsem tři roky a první rok tam čeština docela byla. Výuka tak byla v češtině, ale potom ty další dva roky byly v podstatě celé ve francouzštině. To samozřejmě bylo namáhavé, ale bylo to suprové na naučení jazyků. To prostředí pomáhá. Pak jsem šla na anglickou školu tady v Praze. Byla jsem tam dva roky, ale ten školský systém byl jiný, než na kterém jsem nyní v Dubaji. V Praze byl mezinárodní bakalář. V Dubaji studuji anglický systém. V Anglii se tomu říká A level. S tím A level co teď dělám já, mám víc možností, víc volnosti podle toho, jaký předměty chci studovat. V rámci toho mezinárodního bakaláře jsou ještě nějaké povinné předměty.

Jak vůbec vypadá škola v Dubaji. Kolik je žáků ve třídě a v jakých podmínkách se učíte.

Moje škola se konkrétně jmenuje Dubai English Speaking College. Je tam třeba tak 1800 dětí. Každý rok je tam víc a víc studentů. Je to docela jiný. Já jsem nikdy nebyla v tak velké škole. Když jsem tam prvně přišla, tak jsem na to nebyla zvyklá. Většinou jsem chodila do školy, kde bylo pět set lidí. Musím říct, že to není úplně nejlepší, protože se tam tiskne strašně moc lidí.

Kolik žáků je v jedné třídě a jakých jsou národností?

V Dubaji je celkově strašně moc cizinců. Je tam víc cizinců než Arabů. Jednou říkali, že je tam 210 národností nebo něco takového, co je naprosto neskutečné. Na anglické škole jich tam bylo 27 a to jsem si myslela, že je hodně. Ale 210 to je fakt úplně neskutečné.

Jak je to tam s oblékáním do školy? Musíte si zahalovat vlasy?

Vůbec ne, my tam máme školní uniformu, ale je to spíš takový anglický systém. V podstatě ve všech anglických školách se nosí uniformy. Nemusíme tam ale chodit nějak extrémně zahalení. Někteří Arabové, kteří chtějí nosit burky, tak je nosí. My musíme buď nosit dlouhé kalhoty, nebo sukně, které jsou pod kolena. Můžeme mít krátký rukáv, ale nesmíme ukazovat ramena. Není to ale tak přísné, jak jsem si počátečně myslela, že bude.

Vy budete letos končit střední školu a chystáte se na další studia. Plánujete po maturitě studovat buď v USA, nebo ve Velké Británii. Proč právě tam?

Velká Británie je můj domov a já jsem se tam narodila. To je jeden z důvodů, že bych tam byla se svými sourozenci. Za chvíli se tam přestěhuje moje máma, takže bych tam byla s ní. Kdybych tam šla, tak bych se hlásila do Londýna. Ten výběr školy je kvůli tomu, co chci dělat v budoucnu. Chci buď dělat herectví, nebo nějaká média a myslím si, že v Americe nebo Británii je pro mě nejlepší volba, protože je tam nejvíc možností.

Jak se cítíte v Dubaji s ohledem na bezpečnost?

Řekla bych, že někdy se cítíme v Dubaji bezpečnější než tady.

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru se studentkou Elenou Sara Rosemary Strestikovou. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

Zdroj: Zet

„V Dubaji si připadám bezpečněji než tady,“ říká nadaná studentka ovládající několik jazyků Foto: Zet: Elena Sara Rosemary Strestik

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.