V Donbasu se dál válčí, při bojích zemřeli další dva ukrajinští vojáci

Nejméně dva ukrajinští vojáci přišli o život, osm utrpělo zranění a další byl zajat v bojích s proruskými separatisty, které opět propukly v Donbasu na východě Ukrajiny. Ve středu to oznámil mluvčí ukrajinského ministerstva obrany Andrij Lysenko. Od propuknutí konfliktu v dubnu 2014 bylo zabito více než 9600 lidí. Dohodnutá příměří, která se sjednala v loňském roce, boje úplně neukončila. Jejich intenzita ale zeslábla.

Od neděle však obě strany hlásí boje ve Svitlodarském oblouku, severozápadně od Debalceve a jižně od Doněcka. Podle Kyjeva se rebelové snažili vytlačit vládní jednotky z jejich pozic, naopak separatisté obvinili z útoku ukrajinskou armádu.

Tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Oleksandr Turčynov ve středu oznámil, že ukrajinské síly během protiútoku obsadily nové, výhodnější pozice, nehledě na ustavičné a silné ostřelování, kterému jsou ve Svitlodarském oblouku vystaveny už po čtyři dny.

Na straně povstalců je podle Kyjeva nejméně 25 zabitých a kolem 30 zraněných. Ukrajinská strana přiznala jako vlastní ztráty nejméně osm zabitých a desítky zraněných vojáků.

Separatisté naopak obviňují z porušování příměří a intenzivního ostřelování ukrajinskou armádu, o vlastních ztrátách se však nezmínili; dříve připustili, že přišli o čtyři zabité ozbrojence.

„Po dalším neúspěšném pokusu o proražení (povstalecké frontové) linie zahájili ukrajinští vojáci dělostřeleckou palbu přímo na Debalceve a přilehlou ves,“ uvedli proruští separatisté podle agentury TASS. Odražený útok prý podnikla padesátka ukrajinských vojáků za podpory tří bojových vozidel pěchoty, z nichž dvě se prý podařilo zničit. Ukrajinci podle separatistů přišli o čtyři desítky vojáků a zhruba padesát jich utrpělo zranění.

Jakkoli Moskva stále popírá obvinění ze zasahování do konfliktu, skupina investigativních novinářů Bellingcat zveřejnila podrobnou zprávu - s množstvím mapek, fotografií i družicových záběrů - o zapojení ruských houfnic a raketometů do bojů na Ukrajině během léta 2014 v přinejmenším 149 případech - a nejspíše i při dalších 130 přepadech. Na ukrajinském území bylo palbou zasaženo 409 cílů. Dělostřelecké útoky z ruského území podle zprávy začaly v červenci 2014 a během srpna a září ještě zesílily. Ruští představitelé se ke zprávě ještě nevyjádřili.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

V Donbasu se dál válčí, při bojích zemřeli další dva ukrajinští vojáci Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Alter Eko: Bude rok 2017 klidnější?

  Byznys ·

  Bouřlivý rok 2016 se pomalu blíží ke konci. Svět během něj zažil hned několik nepříliš příjemných situací od zpomalování čínské ekonomiky přes nízké ceny ropy po rozho…

 2. Basketbal pomáhá Nike na nohy

  Byznys ·

  Přední výrobce sportovního oblečení Nike vykázal lepší než očekávané zisky. K lepším výsledkům pomohlo zejména oživení oživení basketbalového byznysu firmy. Čtvrtletní…

 3. Kuba se dočká internetového připojení

  Společnost ·

  Kubánská vláda oznámila, že v havanských soukromých domech umožní dvouměsíční zkušební režim internetového připojení. Státem vedená telekomunikační společnost ETECSA p…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.