V den státního smutku našli v troskách v Janově další čtyři těla

V den státního smutku a státního pohřbu obětí zřícení viaduktu v sobotu v Janově pokračovali záchranáři v prohledávání trosek. Počet obětí úterní tragédie se vyšplhal na 43 poté, co se našla těla posledních pohřešovaných a těžkým zraněním v nemocnici podlehl rumunský řidič kamionu. Správce janovské dálnice A10 na tiskové konferenci slíbil 500 milionů eur (téměř 13 miliard korun) na pomoc pozůstalým i vystěhovaným a také na stavbu nového ocelového mostu.

Už v noci na sobotu vyprostili záchranáři z trosek části Morandiho mostu mrtvá těla tříčlenné rodiny včetně těla devítileté holčičky. Jejich zcela zničený automobil byl pohřbený pod obrovským kusem zříceného mostního pilíře. Seznam pohřešovaných osob byl vyčerpán, když záchranáři později identifikovali tělo 31letého dělníka, který v úterý pod mostem pracoval. Prohledávání sutin bude nicméně pokračovat pro případ, že by pod kusy viaduktu zůstaly osoby, jejichž zmizení nikdo nenahlásil.

Na státním pohřbu v pavilonu Jeana Nouvela na janovském výstavišti se tisíce lidí rozloučily s 19 oběťmi tragédie. Podle dřívějších zpráv mělo být na obřadu 18 rakví. Do Janova dorazil italský prezident Sergio Mattarella, premiér Giuseppe Conte i šéfové vládních stran Liga Matteo Salvini a Hnutí pěti hvězd (M5S) Luigi Di Maio.

"Janov dostal tvrdou ránu... Ta tragédie zasáhla mnoho lidí, celou naši zemi. Je to nepřijatelná tragédie," řekl v projevu Mattarella. Před zahájením obřadu prezident promlouval k pozůstalým jednotlivě. Agentura AP napsala, že ačkoli je známý zdrženlivým vystupováním, jedna z rozrušených účastnic pohřbu se od něj dočkala dlouhého objetí.

Velký potlesk sklidili při svém příchodu hráči dvou janovských fotbalových klubů, kteří dorazili společně. Největší, přes minutu dlouhý aplaus ale patřil příslušníkům záchranářských složek.

Mši v pavilonu výstaviště odsloužil janovský arcibiskup Angelo Bagnasco. Modlitbu na památku dvojice albánských obětí pak obstaral janovský imám, který podle AP rovněž sklidil potlesk, když pronesl i modlitbu vyzývající boha k ochraně Itálie a všech Italů. Na pronášení fráze "Alláhu akbar" (Bůh je veliký) reagovali přítomní uctivým mlčením, napsala agentura AFP.

Na pohřbu byli přítomni také šéfové společnosti Autostrade per l'Italia, která janovskou dálnici A10 spravuje a stala se terčem hněvu a kritiky obyčejných Italů i politiků. Odpoledne na tiskové konferenci oznámili, že firma vyčlenila půl miliardy eur na pomoc městu, zdemolování starého a stavbu nového viaduktu. Ten by podle plánů Autostrade byl ocelový a firma uvedla, že projekt by zrealizovala během osmi měsíců od udělení povolení.

Na otázku, zda se firma za úterní neštěstí omluví, reagoval výkonný ředitel Giovanni Castellucci slovy: "Omlouváte se, pokud se cítíte odpovědný". Autostrade podle něj vždy jednala korektně a je na úřadech, aby určily, kdo za zřícení části mostu nese odpovědnost.

 

 

 

Zdroj: ČTK

V den státního smutku našli v troskách v Janově další čtyři těla Foto: ČTK/PA/Riccardo Giordano / IPA

reklama

Další články

 1. Prosetínské trubičky jako sladký klenot Vysočiny

  Komerční sdělení ·

  Kraj Vysočina se rozkládá na podstatné části Českomoravské vrchoviny. I v tomto kraji zanechala historie řadu památek. Navštivte Kunštát s jedním z nejstarších šlechti…

 2. Do povodí Labe za poctivým kouskem uzeniny

  Komerční sdělení ·

  Krásná krajina na severu okolo Labe, štíty Krušných hor, ale i průmyslové centrum, to je Ústecký kraj. Zavítejte do Litoměřic, jednoho z nejstarších a nejkrásnějších č…

 3. Na jihu Kostariky udeřilo silné zemětřesení

  Společnost ·

  Na jihu Kostariky udeřilo zemětřesení o síle šesti stupňů Richterovy škály. Informovala o tom americká geologická služba USGS. Podle úřadů zatím nejsou žádné zprávy o …

 4. Pentagon: Čína nacvičuje letecké údery proti USA

  Společnost ·

  Čínská armáda rozšiřuje operační schopnosti svého letectva a pravděpodobně nacvičuje údery proti Spojeným státům. Uvádí to čtvrteční zpráva amerického ministerstva obr…

 5. Inflace v eurozóně zrychlila nad cíl ECB

  Byznys ·

  Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v červenci zrychlilo na 2,1 procenta z červnových dvou procent. Vyplývá to z konečné zprávy Eurostatu. Díky vyšší…

 6. Spojené státy hrozí Turecku dalšími sankcemi

  Byznys ·

  Spojené státy pohrozily Turecku dalšími ekonomickými sankcemi, pokud Ankara nepropustí zadržovaného amerického pastora Andrewa Brunsona. Informovala o tom agentura Reu…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.