V Cannes bude letos soutěžit osmnáct děl, představí se film o Grace Kelly

O Zlatou palmu se letos na 67. ročníku mezinárodního filmového festivalu v Cannes bude ucházet osmnáct děl. Mezi nejočekávanější snímky patří úvodní životopisný film o Grace Kelly s herečkou Nicole Kidman v hlavní roli.

Životopisný film o monacké kněžně a filmové hvězdě Grace Kelly, která tragicky zahynula při automobilové nehodě, zahájí ve středu letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Snímek bude uveden v rámci oficiálního výběru, ale mimo soutěž. V hlavní roli se představí herečka Nicole Kidman.

Úvodní titul nazvaný Grace of Monaco vzbudil zvědavost veřejnosti už tím, že jej kritizoval syn někdejší herečky, monacký kníže Albert II., a dcery Caroline a Stephanie. Podle dětí monacké kněžny film obsahuje řadu historických nesrovnalostí a mnoho zcela fiktivních scén. Monacký dvůr dokonce požadoval po produkci řadu oprav, ale na jejich připomínky nebyl brán velký ohled. Rodina se promítání filmu na festivalu neúčastní.

Do hlavní soutěže bylo v rámci 67. ročníku nominováno osmnáct filmů - mimo jiné nejnovějších počiny režisérů Jeana-Luca Godarda, Davida Cronenberga, Kena Loache a bratří Jeana-Pierra a Luca Dardenneových.

Snímek Maps to the Stars Kanaďana Cronenberga má na příběhu rodiny Weissových poodhalit stinnou stránku Hollywoodu. Kanada se o umístění v oficiální soutěži letos uchází třemi filmy, stejně jako Francie. Británie i USA se o Zlatou palmu uchází dvěma snímky.

V porotě letos zasednou osobnosti filmového světa v čele s Jane Campion, která Zlatou palmu získala v roce 1982. Hodnotit soutěžní filmy budou také Američanka Sofia Coppolová nebo americký herec Willem Dafoe. Festival potrvá od 14. do 25. května.

Na filmovém festivalu v Cannes se celkem představí více než 1700 filmů. Většina zamíří na souběžně probíhající filmový trh, na němž se představí i Češi: Petr Václav se svým snímkem Cesta ven a Andrea Sedláčková s filmem Fair play. České filmové centrum organizuje také projekci, na které bude prezentovat čtyři nové české snímky Místa, My2, Děti a Díra.

Zdroj: ČTK

V Cannes bude letos soutěžit osmnáct děl, představí se film o Grace Kelly Foto: ČTK

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.