„V budoucnu budou narůstat kybernetické útoky na infrastrukturu měst,“ říká Hajný z VUT

V budoucnu bude přibývat útoků na infrastrukturu měst a průmyslových systémů. Cílené odpojení města od energie se považuje za kybernetický útok. Docent Jan Hajný z laboratoře bezpečnosti Vysokého učení technického v Brně říká, že společnost by tak měla učinit kroky k obraně před podobnými útoky. V pořadu Alter Eko o této problematice hovořil s ředitelem think tanku Mendelova evropského centra Luborem Lacinou.

Běžné webové servery a internetová infrastruktura jsou na útoky připraveny. Systémy v průmyslových výrobnách jsou ale ve velkém rozsahu připojeny k celosvětové síti internetu. Stávají se tak paradoxně více zranitelnější, stejně tak i chytrá města. Jejich cílem je sice zpříjemnění každodenního života, podle Laciny ale paradoxně mohou v budoucnu omezit společnost a způsobit určitý kolaps. Společnost by se tak na tuto problematiku měla zaměřit.

„Energetika je problematickou oblastí, protože systémy řídící provoz silových energetických sítí nejsou příliš připraveny na propojení přes veřejnou síť internet. V tom hraje veřejnost poměrně velkou roli. Myslím si, že v následujících letech bude jak výzkum, tak vývoj v této oblasti velice silný,“ říká Lacina. 

Problematika ochrany soukromí

V současné době si většina lidí neuvědomuje, jak rozsáhlé množství osobních dat o sobě zveřejňuje ať už na sociálních sítích nebo na různých komunitních stránkách. Data jsou poté detailně zpracována pro komerční účely. Tato oblast podle Hajného zaznamená velký posun, jenž bude souviset se vzděláváním lidí s ohledem na to, co je vhodné publikovat na internetu. 

Hajný říká, že Česká republika není s ohledem na kybernetickou bezpečnost na druhé koleji. Na bezpečnostním systému tohoto typu se intenzivně pracuje. Problém ovšem spočívá v nedostatku kvalifikovaných osob, které mají v tomto segmentu zkušenosti. Firmy tak postrádají zaměstnance orientující se v oblasti kybernetické bezpečnosti.

Obránci internetu netahají za kratší konec provazu

„Nemyslím si, že by obránci internetu tahali za kratší konec alespoň ne s porovnáním se situací před rokem nebo dvěma lety nazpět,“ na rádiu Zet to řekl Hajný. Větší bezpečnost na internetu jde ruku v ruce s intenzivnější medializací zaměřené na kybernetickou bezpečnost. Velký počet článku popisujících kybernetické incidenty, různé typy útoků a zranitelnost v systémech vede k tomu, že běžný uživatel se dozví více informací v oblasti kybernetické bezpečnosti.

Člověk se díky tomu začne zajímat o to, zdali je jeho systém chráněný před útoky hackerů. Problémem jsou dříve zmíněné průmyslové systémy a infrastruktura měst. Ty ve značné míře na útoky připraveny nejsou. 

 

 

Alter Eko je pravidelný magazín rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

Nejnovější díl pořadu, ve kterém byl hostem docent Jan Hajný z Laboratoře bezpečnosti Vysokého učení technického v Brně, si můžete přehrát v playeru výše. Všechny ostatní díly jsou k dispozici ZDE.

  

Zdroj: Zet

„V budoucnu budou narůstat kybernetické útoky na infrastrukturu měst,“ říká Hajný z VUT Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Trump míří do Bílého domu

  Společnost ·

  Američané si ve volbách zvolili za 45. prezidenta newyorského miliardáře Donalda Trumpa. Jeho vítězství uzavírá osmiletou éru demokratů v Bílém domě. Trump ovládl trad…

 2. EU rozšířila sankční seznam spojený s Krymem

  Společnost ·

  Země Evropské unie sestavily nový seznam lidí, které EU postihuje sankcemi kvůli porušování ukrajinské územní celistvosti. Bez bližších podrobností o tom v úterý infor…

 3. Deutsche Bank plánuje prodat svoji polskou banku

  Byznys ·

  Německá banka Deutsche Bank chce prodat aktivity v Polsku v čele se svou dceřinou firmou Deutsche Bank Polska. Informovala o tom agentura Reuters. Pro největší německo…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.