V Bruselu kvůli hospodářským a sociálním reformám demonstrovalo přes sto tisíc lidí

Nejméně 100 tisíc lidí dnes podle belgické policie demonstrovalo v Bruselu proti hospodářským a sociálním reformám nové pravicové vlády, které zamýšlí kvůli rozpočtovým škrtům. Ze stejného důvodu se stávkovalo v některých průmyslových podnicích, školách, poštách a jinde v zemi. Brzy se očekávají další podobné projevy nespokojenosti včetně generální stávky.

Podle organizátorů demonstrace se z různých částí Belgie sjelo do metropole na 130 tisíc lidí. Odbory označily dnešní akci za historickou mobilizaci, která svou účastí výrazně převyšuje protesty, které se proti utahování opasků konaly v minulých letech.

“Je nutné vyvinout úsilí, to je jasné. Ale koktejl opatření navrhovaných vládou je zvlášť nespravedlivý,” řekla představitelka socialistů Laurette Onkelinxová, která kráčela v čele průvodu. “Velké podniky se totiž na solidaritě nepodílejí. Naopak se mají snižovat platy, snižovat důchody a brát ze sociálního zabezpečení,” dodala.

Hlavní průvod se obešel bez incidentů. Avšak u nádraží Midi se strhly potyčky mezi stovkami přístavních dělníků a dalších demonstrantů a policií, která proti nim zasáhla slzným plynem a vodním dělem.

Demonstrace byla podle odborů jen “předehrou” širšího protestního hnutí. V příštích týdnech počítají s dalšími demonstracemi a stávkami v regionech a na 15. prosince plánují generální stávku v celém království.

Vláda svolala kvůli napjaté situaci na dnešní večer mimořádnou schůzi a pozvala na ni tři hlavní odborové svazy.

Jde o první zatěžkávací zkoušku pro novou vládu, kterou řídí od začátku října frankofonní liberál Charles Michel, syn známého belgického a evropského politika Louise Michela. Je v čele koalice tří pravicových vlámských stran a jedné frankofonní. Ve svých 38 letech je nejmladším premiérem v dějinách země.

Zdroj: ČTK

V Bruselu kvůli hospodářským a sociálním reformám demonstrovalo přes sto tisíc lidí Foto: ČTK: Demonstrace v Bruselu, 6. 11. 2014

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.