V Británii stoupá nevraživost vůči Východoevropanům, tamní pracovní trh je ale potřebuje

Ve Velké Británii vzrůstá nevraživost vůči pracovníkům z východní Evropy. Na vině je ve velké míře loňské referendum o opuštění Evropské unie (EU), v němž se Britové přiklonili pro brexit. Nesnášenlivost vyjadřovaná ze strany tamních obyvatel vůči východním pracovníkům může představovat pro Spojené království palčivý problém. Na poli kvalifikované pracovní síly totiž Británie zaznamenává odliv. Východoevropští zaměstnanci si pak hledají lukrativnější pracovní příležitosti za hranicemi ostrovního státu. Spojené království ale čelí i problémům pojícím se k úbytku sezónních zaměstnanců.

Deník Financial Times si všímá polského obchodníka s environmentálními produkty Marcina Czyza. Samotný výsledek referenda mu pomohl objevit nový byznys plán. Na základě něj pomáhá kvalifikované občany z Evropy dostat z brexitové Británie.

Firma polského podnikatele sídlí v Amsterdamu. Krátce po rozhodnutí Britů jej podle listu Financial Times uchvátila poptávka jeho známých po práci mimo Spojené království. Rozhodl se tak založit portál Expat Exit. Letos v květnu se vzdal své bývalé profese a plně se tak věnuje práci na novém projektu. Učinil tak poté, co databáze portálu Expat Exit dosáhla dvou tisíců lidí.

Czyza podle svých slov pochopil, že tito lidé představují hodnotnou komoditu. Brexit pomohl vytvořit trh s vysoce kvalifikovanými pracovníky, kteří své dovednosti v minulosti používali v Británii. Nyní se ale rozhodli vrátit do některé z členských zemí EU.

K vyhlášení referenda o britské nezávislosti došlo důsledkem populistických slov kritizujících nedostatečně kvalifikované pracovníky z východních zemí. Lidé měli často obavy z dopadu na jejich mzdy a dostupnost veřejných služeb. Dopady hlasování mají v konečném zúčtování vliv na komplexní sociálně-ekonomickou oblast.

Exodus kvalifikovaných pracovníků z Británie je na spadnutí

Britský Institut pro personál a rozvoj (CIPD) uvedl, že největším problém brexitu je právě ztráta přístupu ke kvalifikovaným evropským pracovníkům. Více než polovina kvalifikovaných pracovníků z EU zaměstnaných u společností pod akciovým trhem FTSE 250 se chystá opustit Británii před koncem jednání o brexitu. Informace vycházejí z průzkumu britské advokátní společnosti Baker McKenzie. Další výzkum firmy Deloitte zaměřený na 2000 unijních pracovníků zaměstnaných v Británii zjistil, že 47 % vysoce kvalifikovaných zaměstnanců z EU uvažuje opuštění Británie. Hodlají tak přitom učinit v následujících pěti letech.

Financial Times si všímají například Polky Natalie Briedisové, která vyměnila pozici analytičky v Británii za post v Praze. V české metropoli pak konkrétně pracuje v oblasti e-commerce. „Hlasování o brexitu bylo katalyzátorem pro opuštění,“ řekla Briedisová listu Financial Times. Proces hledání nové práce byl ale podle jejích slov mnohem jednodušší, než si počátečně představovala.

Problémy nejenom na poli vysoce kvalifikované pracovní síly

Financial Times v polovině listopadu informovaly rovněž o tom, že zemědělci vyvíjejí tlak na britskou vládu, aby vyřešila problémy pojící se k nedostatku zaměstnanců. Důvodem byl pak konkrétně nedostatek pracovní síly, která měla na podzim sklízet ovoce a zeleninu. Takzvaná Cornwallská rada uvedla, že její zemědělci nebyli letos schopni efektivně sklízet. Předseda jejího představenstva Adam Payntner uvedl, že část úrody hnije na polích důsledkem poklesu pracovníků z Evropské unie.

Regionální firma Rivera Produce podle deníku Financial Times uvedla, že by tamní průmysl bez přistěhovalců nepřežil. „Pokud budeme nastavovat přísné limity týkající se východoevropské migrující pracovní síly a budeme vytvářet přistěhovaleckou politiku omezující nízkokvalifikovanou práci, tak cornwallský zahradnický průmysl skončí,“ řekl ředitel firmy Riviera Produce.

Národní farmářská odborová organizace (NFU) vydala průzkum, podle něhož došlo v září v zahradnictví k 29procentnímu poklesu sezónních zaměstnanců. V květnu tento schodek přitom dosahoval 17 %.

Zarážející zůstává skutečnost, že nad těmito problémy britská vláda s nezájmem mávne rukou. Příkladem může být závazek britských politiků. Ti přislíbili, že obyvatelům EU poskytnou totožný přístup ke vzdělávacímu a sociálnímu systému, jaký mají i samotní Britové. Podmínkou stejného přístupu budou ale žádosti jedinců. V neposlední řadě rovněž ztratí práva, jimiž disponovali jako obyvatelé EU.

Vzrůstající byrokratická zátěž ruku v ruce s negativním postojem tamních obyvatel k migrantům z Východu odrazuje pracovníky, které Británie přitom potřebuje. Otázkou zůstává, jak se celá situace bude vyvíjet do budoucna. 

 

 

Zdroj: Zet, The Financial Times

V Británii stoupá nevraživost vůči Východoevropanům, tamní pracovní trh je ale potřebuje Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. V USA rostou obavy z dopadů brexitu

  Byznys ·

  Téměř všechny možné obchodní vztahy mezi Británií a Evropskou unií po odchodu Británie z EU, tzv. brexitu, budou méně příznivé, než kdyby Británie zůstala v EU. Napsal…

 2. Otázky a odpovědi k prezidentským volbám v ČR

  Společnost ·

  Prezidentské volby v Česku se velmi rychle blíží. Kandidáti již nyní žijí volební kampaní a ode dneška za měsíc již se bude konat první kolo voleb. Co je před volbami …

 3. Evropský parlament dnes bude řešit Panama Papers

  Společnost ·

  Evropský parlament bude na svém dnešním zasedání jednat o závěrech vyšetřovacího výboru k takzvaným Panamským dokumentům o daňových podvodech. Europoslanci budou rovně…

 4. Co všechno může způsobit Trumpovo gesto?

  Společnost ·

  Minulý týden ve středu oznámil prezident USA Donald Trump, že Spojené státy uznají Jeruzalém jako hlavní město Izraele. Dle jeho slov se k tomuto kroku měli odhodlat u…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.