V Británii otevře velká restrospektiva děl čínského umělce a aktivisty Aj-Wej-weje

V Británii se ve středu otevře jedna z dosud největších výstav děl známého čínského výtvarníka Aj Wej-weje v Evropě. Umělec, který je rovněž předním kritikem Pekingu kvůli dodržování lidských práv, však od roku 2011 nesmí Čínu opustit. O umístění jednotlivých exponátů tak rozhodoval na základě počítačového 3D modelu výstavních prostor.

Velká retrospektiva, která představí autorovu tvorbu za posledních 30 let, se zájemcům představí na zámku Blenheim ve střední Anglii. Kurátoři výstavy umístili díla čínského umělce přímo mezi stovky let staré vybavení venkovského sídla vévodů z Marlborough, v němž se mimo jiné v roce 1874 narodil pozdější britský premiér Winston Churchill.

Aj Wej-wej mohl organizátorům akce radit při instalaci více než 50 svých děl díky moderním technologiím. „Nechali jsme celý palác oskenovat laserem, a vytvořili jsme tak virtuální svět, který mu umožnil přístup k nám,“ uvedl kurátor výstavy Michael Frahm. Některá díla, jako například 45 metrů dlouhý koberec ve vstupní hale, tak mohl umělec připravit přímo pro výstavu v Blenheimu. Umístění předmětů je ale podle Frahma také výsledkem „mnoha výletů do Pekingu a množství e-mailů a rozhovorů přes Skype“.

Čínské úřady Aj Wej-weje zatkly v roce 2011 a bez obvinění ho zadržovaly téměř tři měsíce. Po propuštění ho obvinily z daňových úniků a uložily mu pokutu ve výši 15 milionů jüanů (asi 53 milionů korun). Součástí podmínek propuštění bylo také zabavení cestovního pasu.

Návštěvníci výstavy budou moci v paláci z 18. století obdivovat mimo jiné téměř dvoutunový lustr, vázy z období čínské dynastie Chan natřené metalickým lakem na auta či 2300 porcelánových krabů. Ti prý reprezentují počet hostů, které Aj Wej-wej pozval na svůj večírek, než vláda zničila jeho studio v Šanghaji. I většina ostatních děl podle organizátorů skrývá silné politické poselství.

Renomovaný britský časopis Art Review zvolil v roce 2011 Aj Wej-weje nejvlivnější uměleckou osobností roku. Jeho díla vystavovaly v minulosti nejpřednější světové galerie, například londýnská Tate Modern. Umělec je známý také jako spoluautor návrhu olympijského stadionu (Ptačího hnízda) v Pekingu.

Zdroj: ČTK

V Británii otevře velká restrospektiva děl čínského umělce a aktivisty Aj-Wej-weje Foto: ČTK: Aj-Wej-wej

reklama

Další články

  1. Ekonomika jihovýchodní Asie letos poroste pomaleji

    Byznys ·

    Asijská rozvojová banka (ADB) snížila odhad ekonomického růstu jihovýchodní Asie pro tento i příští rok. Důvodem je pomalejší růst poptávky v některých velkých ekonomi…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.