V Berlíně se budou udělovat Evropské filmové ceny, poprvé i za komedii

V Berlíně se budou v sobotu udílet Evropské filmové ceny, jedno z nejprestižnějších ocenění pro filmaře starého kontinentu. Do nominací letos na rozdíl od minulého ročníku, kdy si v sekci animovaných filmů odnesl cenu snímek Alois Nebel Tomáše Luňáka, nepronikli žádní tvůrci z Česka.

Nejvíce šancí na úspěch má belgické drama The Broken Circle Breakdown (Přerušený kruh), které usiluje o vítězství v pěti kategoriích.

Slavnostní večer se uskuteční ve známé divadelní budově Berliner Festspiele a už popáté jím bude stovky hostů provázet německá komediální herečka Anke Engelkeová. V přímém přenosu bude ceremoniál k vidění v řadě evropských zemí, v ČR ho bude vysílat kabelová stanice HBO.

Favority v desítce kategorií vybrala Evropská filmová akademie v listopadu. Je mezi nimi řada snímků, které už získaly vavříny na festivalech a prošly i českými kiny. V hlavní kategorii pro nejlepší film jsou nominovány třeba snímky Velká nádhera italského režiséra Paola Sorrentina, Život Adele Abdala Latífa Kešiše, který za něj získal Zlatou palmu v Cannes, či německé drama Oh Boy.

Vůbec poprvé se letos bude soška udělovat i v kategorii komedií. Utká se o ni například nejnovější počin španělského režiséra Pedra Almodóvara Rozkoš v oblacích, romantická komedie dánské tvůrkyně Susanne Bierové Láska mezi citrony či italský snímek Benvenuto Presidente! (Vítejte pane prezidente!).

V hereckých kategoriích bodovala nová adaptace Tolstého Anny Kareniny od britského režiséra Joe Wrighta, když se do nominací dostali představitelé hlavních rolí Keira Knightleyová a Jude Law. Mezi uchazeči o ocenění jsou ale také Němka Barbara Sukowa díky svému ztvárnění filozofky Hannah Arendtové ve stejnojmenném životopisném filmu nebo Britka Naomi Wattsová za svou roli v katastrofickém filmu o úderu cunami Nic nás nerozdělí.

O ocenění v technických kategoriích akademie rozhodla už dříve a známi jsou též nositelé Ceny za celoživotní dílo - francouzská herečka Catherine Deneuveová a ocenění za evropský přínos světovému filmu - Pedro Almodóvar.

Loni se vítězem Evropských filmových cen stal snímek Láska Rakušana Michaela Hanekeho. V kategorii animovaných filmů si vítězství připsal český Alois Nebel a jeho režisér Luňák. Evropskou filmovou cenu získali v minulosti kromě Luňáka jen dva čeští tvůrci. Miloš Forman si v roce 1997 odnesl za film Lid versus Larry Flynt ocenění udělované Evropanům, kteří prorazili ve světové kinematografii. Režisérka Helena Třeštíková pak v roce 2008 zvítězila v kategorii dokumentárních filmů se snímkem René.

Zdroj: ČTK

V Berlíně se budou udělovat Evropské filmové ceny, poprvé i za komedii Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. HDP ve 3. čtvrtletí klesl o 0,1 procenta

    Byznys ·

    Hrubý domácí produkt ve třetím čtvrtletí podle dnešního zpřesněného výpočtu ČSÚmezičtvrtletně očištěn o cenové vlivy a sezónnost klesl o desetinu procenta, což je o…

  2. Dodávky osobních počítačů letos čeká pokles

    Byznys ·

    Světové dodávky osobních počítačů do prodejích sítí čeká v tomto roce zřejmě nejhorší meziroční propad vůbec. Podle serveru BBC to sdělila výzkumná společnost Inter…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.