V Berlíně odstartovala debata o nové vládě

V Berlíně ve středu začalo vyjednávání o nové německé vládě. Zástupci konzervativní unie CDU/CSU, včetně kancléřky Angely Merkelové (CDU), se v poledne sešli se svobodnými demokraty (FDP), odpoledne mají na programu rozhovory se Zelenými. Očekává se, že fáze předběžných rozhovorů bude trvat několik týdnů. Nesourodá koalice konzervativní CDU/CSU, liberální FDP a Zelených dosud na celoněmecké úrovni nikdy nevznikla.

Jednání deseti představitelů CDU/CSU a šesti politiků FDP, kteří se sešli v bezprostřední blízkosti Spolkového sněmu, trvalo zhruba dvě hodiny. Jeho účastníci pak v krátkém vyjádření pro média hovořili o dobré, konstruktivní nebo věcné atmosféře. Generální tajemník CSU Andreas Scheuer ale zároveň poznamenal, že odpolední jednání se Zelenými zřejmě bude složitější.

Takzvané sondovací rozhovory budou ve čtvrtek pokračovat setkáním FDP a Zelených a na pátek je plánována první společná schůzka všech stran. Při těchto úvodních diskuzích jde podle pozorovatelů především o to, aby strany spíše než rozdíly hledaly shodu, a aby si vyjasnily, které oblasti a témata považují za prioritní.

Všechny strany možné vlády dávají najevo, že vyjednávání o nové koalici bude složité a že se může protáhnout i na několik měsíců. „Je nám jasné, že to nebudou jednoduché rozhovory,“ nechala se v posledních dnech slyšet Merkelová, která vládu sestavuje už počtvrté. Někteří další politici zase poukazovali na značné programové rozdíly zejména mezi Zelenými na jedné straně a CSU a FDP na straně druhé.

Rozhovory, které začaly až tři a půl týdne po parlamentních volbách, neusnadňuje ani fakt, že žádný z politiků nemá s podobnou koalicí na celoněmecké úrovni zkušenosti. Vládu, v níž by zasedalo tolik různých politických uskupení, měla spolková republika naposledy v 50. letech minulého století. Situace v poválečném západním Německu byla ale tehdy zcela odlišná.

Úspěšnému sestavení kabinetu na druhou stranu nahrává pragmatismus Merkelové i dalších zúčastněných politiků, zjevná připravenost svobodných demokratů a Zelených vstoupit do vlády i momentální absence jakékoli jiné alternativy. Sociální demokraté (SPD) se po propadu v zářijových volbách rozhodli odejít do opozice, a žádná jiná realistická většina než vícečlenná koalice tak nyní ve Spolkovém sněmu není.

Když budou sondovací rozhovory úspěšné, začnou strany, které dělí názory na uprchlickou, energetickou nebo evropskou politiku, jednat o konkrétním vládním programu. Tato druhá fáze vyjednávání by mohla trvat přinejmenším několik dalších týdnů. Merkelová i šéf CSU Horst Seehofer věří, že koaliční smlouva bude na světě do Vánoc. Jisté to ale zdaleka není.

Když se strany na vzniku koalice domluví, bude ji ještě muset potvrdit stranický sjezd v případě CDU a CSU a hlasování všech straníků v případě Zelených a FDP.

 

 

Zdroj: ČTK

V Berlíně odstartovala debata o nové vládě Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Islámský stát přišel o syrskou Rakku

    Byznys ·

    Arabsko-kurdské milice SDF dobyly z rukou bojovníků teroristické organizace Islámský stát (IS) město Rakka. To v minulosti představovalo hlavní baštu IS v Sýrii. S odk…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.