V 70 zemích jsou homosexuální vztahy stále nezákonné

Za posledních 20 let zrušilo asi 25 zemí zákony, které kriminalizují vztahy osob stejného pohlaví, podobná legislativa však stále platí ve více než 70 státech. Vyplývá to z první zprávy nezávislého odborníka OSN pro otázky sexuálních menšin, napsala agentura AP. Podle Vitita Muntarbhorna je zapotřebí okamžitě konat a zastavit porušování lidských práv těchto osob.

„Příslušníci komunity LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů) čelí množství nehorázných útrap, včetně zabíjení, znásilňování, mučení, bezdůvodného věznění, únosů, obtěžování, fyzických a psychických útoků,“ řekl Muntarbhorn, první nezávislý odborník OSN vyšetřující násilí a diskriminaci vůči osobám s menšinovou sexuální orientací.

Ve vystoupení na půdě OSN v pátek uvedl, že více než 70 zemí stále trestá homosexuální chování, přičemž v některých za něj hrozí i trest smrti. Zároveň hovořil o „globálním trendu dekriminalizace homosexuálních vztahů“. V posledních pěti letech v tomto směru zrušilo zákony alespoň pět zemí: Belize, Lesotho, Mosambik, Palau a Seychely.

Podle experta na lidská práva Muntarbhorna je potřeba zrušit všechny zákony kriminalizující homosexuální chování. Profesor práva na univerzitě Chulalongkorn v thajské metropoli Bangkoku dále poznamenal, že byť některé země nemají zákony namířené proti homosexuálům či transsexuálům, jsou proti nim používány zákony o dobrých mravech či veřejném pořádku.

„Je hanebné, že lidé s určitou, ať už skutečnou či domnělou, sexuální orientací, genderovou identitou a genderovým projevem odlišným od určité společenské normy jsou za to na mnoha místech světa stíháni,“ řekl Muntarbhorn výboru Valného shromáždění OSN.

Jeho práce vzbudila minulý rok odpor řady afrických členů OSN, kteří zpochybňovali její právní základ a tvrdili, že OSN upřednostňuje otázky sexuálních menšin před diskriminací na základě rasy či vyznání. Muntarbhorna se dokonce snažili odvolat, návrh ale neprošel. V pátek Muntarbhorn přiznal, že mnoho zemí s ním při výzkumu odmítlo spolupracovat.

 

 

Zdroj: ČTK

V 70 zemích jsou homosexuální vztahy stále nezákonné Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Babiš se pokusí o složení menšinové vlády, měli by ji doplnit nestraničtí odborníci

  Společnost ·

  Šéf hnutí ANO Andrej Babiš se pokusí složit menšinovou vládu vytvořenou z ministrů ANO a nestranických odborníků. Informoval o tom v pátek server 

  Španělský Senát schválil omezení autonomie Katalánska

  Společnost ·

  Španělský Senát v pátek absolutní většinou umožnil centrální vládě dočasně omezit autonomii Katalánska. O zavádění konkrétních opatřeních vůči Katalánsku bude v příští…

 2. USA nemají podle Mattise zájem válčit proti KLDR

  Společnost ·

  Záměr Spojených států nepředstavuje zahájení války proti Severní Koreji. Cílem je přesvědčení vůdce Kim Čong-una vzdát se jaderného arzenálu. Informoval o tom americký…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.