Uvalené americké sankce znamenají pro KLDR vyhlášení války

Severní Korea (KLDR) považuje americké sankce namířené proti představitelům severokorejského režimu včetně vůdce Kim Čong-una za „vyhlášení války“. Oficiální agentura komunistické diktatury KCNA sdělila, že represivní režim plánuje zavést „nejtvrdší odvetná opatření“. Spojené státy v reakci na to vyzvaly Pchjongjang, aby upustil od prohlášení ohrožující bezpečnost v oblasti.

USA ve středu vůbec poprvé sáhly k individuálním sankcím proti Kimovi a dalším deseti činitelům represivního režimu, jimž Washington nyní může zmrazit všechna aktiva nacházející se v USA. Důvodem je podle amerického ministerstva zahraničí fakt, že Pchjongjang páchá krutosti na milionech lidí a uplatňuje mimosoudní popravy, mučení či nucené práce.

Krok Spojených států podle prohlášení severokorejské agentury překročil červenou linii a je vyhlášením války, na které KLDR odpoví nejtvrdším možným způsobem. Agentura KCNA doslova přirovnala americké sankce k bláhovosti „čerstvě narozeného kotěte, které ještě nezná strach z tygra“. Konkrétní podobu odvety Pchjongjang neupřesnil.

Podobnou rétoriku Severní Korea zvolila i při dubnovém společném cvičení USA a Jižní Koreje poblíž severokorejského území, žádná odvetná akce však nenásledovala.

KLDR od té doby několikrát neúspěšně testovala rakety středního doletu Musudan, které by mohly zasáhnout i americké pacifické území na ostrově Guam.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun podle včerejšího vyjádření svého mluvčího doufá, že Severní Koreu přiměje ke spolupráci s mezinárodním společenstvím její nejbližší spojenec Čína. Peking by mohl přispět ke stabilizaci poměrů na Korejském poloostrově, řekl Pan, který je na návštěvě nejlidnatější země světa.

Se svým čínským protějškem včera jednal o možné spolupráci v tlaku na Severní Koreu americký ministr zahraničí John Kerry.

Severokorejský režim již čelí mnoha mezinárodním sankcím kvůli svému jadernému a raketovému programu. Naposledy v červnu USA posílily proti KLDR finanční embargo, které má režimu zabránit v přístupu do mezinárodního finančního systému.

 

 

Zdroj: ČTK

Uvalené americké sankce znamenají pro KLDR vyhlášení války Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. MMF půjčí Iráku přes pět miliard dolarů

    Byznys ·

    Výkonná rada Mezinárodního měnového fondu (MMF) včera schválila Iráku tříletou smlouvu o záložním úvěru. Celková částka dohody dosahuje 5,34 miliardy dolarů (130,6 mil…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.