Útok na evakuační konvoj u Halabu si vyžádal nejméně 100 lidských životů

Nejméně 100 lidí přišlo o život při sobotním útoku na konvoj autobusů u Halabu (Aleppa) na severu Sýrie. Oznámila to agentura AP s odvoláním na záchranáře ve službách syrské opozice, podle kterých dobrovolníci z místa krveprolití odnesli nejméně stovku těl. Předchozí bilance uváděla 43 mrtvých.

Mohlo by vás zajímat

Podle syrské exilové organizace ochránců lidských práv SOHR i vládních zdrojů šlo o cílený útok, neboť u konvoje 75 autobusů sebevražedný atentátník odpálil nákladní auto s výbušninou. V autobusech byli převážně šíitští obyvatele vesnic Fúa a Kafrája, kteří čekali na vpuštění do Halabu.

„Sebevražedný atentátník řídil nákladní auto označené jako auto s humanitární pomocí a nechal ho vybuchnout v blízkosti 75 autobusů,“ uvedla SOHR. Dodala, že exploze se odehrála na západním předměstí Halabu.

Evakuace obyvatel vesnic Fúa a Kafrája je součástí výměny, v jejímž rámci se přemisťují civilisté i opoziční bojovníci ze čtyřech obléhaných měst a vesnic. V celém konvoji bylo podle AFP asi 5000 osob evakuovaných v pátek z obcí Fúa a Kafrája.

Syrská státní média po výbuchu přinesla obrázky z místa exploze, na nichž leží na zemi mrtvá těla a kolem zničených autobusů se valí černý dým. Zpravodaj agentury AFP popsal mnoho mrtvých a velký počet zraněných po explozi, a to včetně dětí.

Výměna civilistů a opozičních bojovníků ze čtyřech obléhaných lokalit se v sobotu zablokovala, protože povstalci z jednoho města nedostali záruku, že jim bude umožněn bezpečný odchod. Výměna se kromě šíitských obcí Fúa a Kafrája, které dlouhodobě obléhali odpůrci syrského režimu, týká měst Zabadání a Madájá, obléhaných spojenci syrské armády.

Z Fúji a Kafráji má podle dohody odejít asi 16 000 šíitských občanů, ze Zabadání a Madáji pak všichni sunnitští povstalci a jejich rodiny. Podle SOHR byla evakuace šíitských vesnic rozvržena do 60 dní. Ve všech čtyřech lokalitách je podle OSN vystaveno obtížené humanitární situaci na 60 000 lidí.

V pátek zahájilo evakuaci podle SOHR asi 7200 lidí, z toho 5000 z dvou šíitských vesnic a 2200 z měst Zabadání a Madájá. Podle SOHR i syrské televize byl proces evakuace v sobotu večer obnoven.

Pro dotčené obyvatele jsou evakuace bolestnou záležitostí. „Je strašné být takto vykořeněn a muset jít žít jinam, kde to není naše,“ řekl AFP veterinář z Fúji. Syrská opozice kritizuje tyto vynucené výměny obyvatelstva jako „zločiny proti lidskosti“. Během konfliktu, který si od roku 2011 vyžádal více než 320 000 obětí na životech, přišly o své domovy miliony lidí.

 

 

Zdroj: ČTK

Útok na evakuační konvoj u Halabu si vyžádal nejméně 100 lidských životů Foto: ČTK/AP/Uncredited

reklama

Další články

 1. Uber je ztrátový, jeho tržby ale prudce rostou

  Byznys ·

  Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber Technologies za loňské čtvrté čtvrtletí vykázal ztrátu 991 milionů dolarů (zhruba 25 miliard korun). Jeho čisté tržb…

 2. Air China zrušila některé lety do Pchjongjangu

  Byznys ·

  Čínské národní aerolinky Air China ruší některé lety do severokorejského hlavního města Pchjongjang. Důvodem je nízká poptávka. Aerolinky ale současně popřely zprávu č…

 3. Elon Musk: Tesla v září představí svůj kamion

  Byznys ·

  Generální ředitel amerického výrobce elektromobilů Elon Musk ve čtvrtek uvedl na svém Twitteru, že společnost v září odhalí svůj nákladní vůz na elektropohon. „Tým odv…

 4. Silný rubl činí ruským ropným firmám potíže

  Byznys ·

  Silný rubl ohrožuje ruské producenty ropy i naděje vlády na zvýšení rozpočtových příjmů, které měla přinést dohoda těžařských zemí o snížení produkce suroviny. Přední …

 5. Čínská CEFC má převzít stadion Eden

  Byznys ·

  Stadion v Edenu již podle informací Hospodářských novin patří čínské společnosti CEFC. Ta už vlastní fotbalovou Slavii Praha, která na stadionu hraje. O stadion se vša…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.